Obrovské změny pro Čechy v dubnu: Důchody budou chodit jinak nebo zdražení jízdenek

V dubnu musí lidé v České republice počítat s významnými změnami, které se jich tu více tu méně dotknou. Každopádně je dobré se s nimi seznámit dopředu, abyste pak nebyli nepříjemně překvapeni, až nastanou. Tentokrát se týkají široké palety, ať už jde o zdražení jízdného v řadě krajů nebo třeba změnu výplaty důchodů, ale také odlišnou otevírací dobu obchodů vzhledem k Velikonocím.

Důchody přijdou jinak

Mnozí čekají na svůj důchod jako na smilování, protože už nevystačí s penězi. Tentokrát vám vaše penze přijde jindy, než jak jste zvyklí. Naštěstí to bude dříve, až na jednu výjimku. Pokud jste měli důchod dostat 6. dubna, obdržíte ho už o den dříve, tedy pátého. Výplata důchodu s plánovaným termínem 8. dubna se posouvá dopředu rovnou o dva dny. Horší to mají ti, kdo důchod dostávají 10. dubna. Ti ho totiž obdrží až o den později.

Zdražuje se jízdné

Na změny se musí připravit cestující ve Středočeském kraji, a to v rámci Pražské integrované dopravy. Od dubna si totiž připlatíte za krátkodobou jízdenku. Ta 15minutová byla dosud k mání za 14 korun, avšak významně zdražila na 20 korun.

Nepříjemné je rovněž zrušení často využívané třicetiminutové jízdenky, která stála dosud 22 korun. Dopravci chtějí přimět cestující, aby v hojnější míře využívali předplacené kupony nebo delší jízdenky. V tomto ohledu je dobrou zprávou, že celodenní jízdenky v rámci PID zlevnily. Vnější pásma teď stojí 140 korun na den namísto dosavadních 180 korun.

Změny v cestování hromadnou dopravou platí od dubna také v Plzni a Plzeňském kraji. Zde totiž mohou nově cestovat bezplatně senioři už od 65 let, což znamená, že se hranice snížila o pět let.

Foto: Shutterstock

Velikonoce a obchody

V dubnu máme také oblíbené Velikonoce, což kromě příjemných zážitků přináší také překážky v nakupování. Jsou tu totiž hned dva státní svátky, a to v pátek a v pondělí. Ještě štěstí, že zákaz prodeje v obchodech nad 200 metrů platí pouze v pondělí. V pátek tedy bude moci být otevřeno. Na velikonoční pondělí byste si měli mít možnost nakoupit alespoň ve večerkách.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments