Obyčejná surovina v každé kuchyni zabrání rakovině. Koření, které dokáže s tělem zázraky

Léčba rakoviny je stále velmi složitá, nákladná a s nejistým výsledkem. Jak se ale ukazuje, pomoci by mohla i zcela obyčejná surovina, která se nachází v každé kuchyni. Kurkuma. Vědci učinili velký objev v tom smyslu, že toto koření by mohlo být velmi účinné vůči nádorovému bujení v těle.

Velmi pozitivní efekt kurkuminu

Jde tu především o silné antioxidační a protizánětlivé účinky kurkumy. Výzkum analyzoval celých 5000 studií, které se zabývají efektem kurkumy. Zjistilo se, že přinejmenším v laboratorních podmínkách dokáže toto koření blokovat růst osmi typů nádorů. Konkrétně jsou to rakovina plic, žaludku, krve, prsu, střev, slinivky, prostaty a kostní dřeně.

Experti z Temple University tento efekt připisují kurkuminu, což je hlavní složka kurkumy, která jí zjevně nepropůjčuje pouze barvu, ale i zázračné účinky. Právě kurkumin podle všeho umí blokovat proud živin do nádoru. Tím zabraňuje jejich růstu na úkor zdravých buněk. Podle vědců jde o natolik přelomové zjištění, že by skutečně kurkumin spolu s dalšími látkami mohl být v nějaké formě léčbou rakoviny.

Tyto poznatky jsou pochopitelně ve velmi rané fázi a byla by naivní představa, že se kurkumou začne rakovina léčit zítra. Pravdou ale také je, že východní či alternativní medicína se o sílu tohoto koření opírá už stovky a tisíce let. Dlouhodobě jsou známé především antiseptické a protizánětlivé účinky této suroviny.

Foto: Shutterstock

Kurkuma řeší i jiné potíže

Teoreticky však kurkuma může proti rakovině působit preventivně. Pakliže budete toto koření pravidelně konzumovat, rozhodně si neuškodíte, ba spíše snížíte riziko, že zákeřnou chorobou onemocníte. Byť je pravdou, že kořením šetřete a rozhodně to nepřehánějte. Mohli byste se totiž předávkovat, čehož důsledkem jsou pak průjem nebo bolest hlavy.

Nejde přitom o jediný zdravotní benefit kurkumy. Již dříve se potvrdilo, že pomáhá s řadou chronických onemocnění, jako je třeba vysoký krevní tlak nebo jaterní choroby. Podle některých studií urychlí také pooperační rekonvalescenci a ulehčí při potížích s artritidou.

Získali jsme důkazy o tom, že kurkumin obsažený v kurkumě zabíjí některé rakovinové buňky. Vypadá to, že dokáže potlačovat nádory a bránit jim v růstu,” uvádí organizace Cancer Research UK.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments