Obyčejná svíčka vám bude hořet desítky hodin. Její životnost se dá jednoduše prodloužit

Nic nedokáže v zimě vytvořit tak krásnou, pohodovou a příjemnou atmosféru jako svíčka. Jakmile zapálíte svíčku, rázem přichází romantika a dlouhé zimní večery se stávají o něco snesitelnějšími. Některé svíčky vydrží hořet neskutečně dlouho, jiné naopak dohoří za pár hodin, ale jak by se vám líbilo dokázat dobu hoření obyčejné svíčky až třikrát prodloužit?

Svíčky ano, ale

Zvláště během období Vánoce nejedna svíčka zapříčiní požár. Statistika praví, že 2 % hlášených požárů způsobily právě svíčky. Proto mějte vždy svíčky postavené osamoceně, na bezpečném místě, nikdy je nenechávejte hořet bez dozoru a po sfouknutí se raději přesvědčte, že plamínek skutečně dohasnul. Ještě o něco větší pozor dávejte v domácnosti s dětmi.

Aby svíčka hořela co nejdéle

Svíčku nechávejte hořet co nejdéle. Protože pokud ji zapálíte pouze na chvilku, roztaví se vám vosk pouze uprostřed, zatímco boky zůstanou nedotčené. Tato nerovnoměrnost zařídí, že svíčka brzy nebude použitelná.

Dejte svíčky do mrazáku

Mrazák dokáže prodloužit životnost svíček. Malé svíčky staří mrazit pár hodin, velké raději přes noc. Jakmile budete chtít svíčku zapálit, vyndejte ji z mrazáku. Proč bude hořet déle? Vlivem mrazu vosk ztuhne a při hoření bude pomaleji roztávat.

Foto: Shutterstock

Nejjednodušší návod, jak si vyrobit svíčku doma

Nachystejte si:

  • starší, použité svíčky
  • knot (případně provázek a drátek)
  • nádobky skleněné a kovové (od příkrmů, od krémů, od konzerv, …)
  • zavařovací sklenice
  • hrnec s vodou
  • prkénko a nůž

Vosk ze starších, ohořelých svíček vložíme do zavařovací sklenice. Tu ponoříme z tři čtvrtin do hrnce s vodou, který začneme zahřívat. Zatímco se nám rozpouští vosk, nachystáme si nádobky na svíčky. Pořádně je vymyjeme, sundáme etikety, dozdobíme. Nachystáme si do nich buď klasický knot nebo podomácku vyrobený. Ustřihneme širší provázek, který ve spodní části obmotáme drátkem, aby držel u dna. Knot skřípneme mezi kolíček, který položíme přes hrdlo budoucích nádobek na svíčky. Jakmile je vosk rozehřátý, nalijeme jej do nádobek, případně dozdobíme a necháme zatuhnout.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments