Odborník prozradil, kdy pračka, sušička a myčka pozířají nejvíce drahé elektřiny. Ušetřit můžete tisíce korun

Domácí spotřebiče jsou pro většinu z nás nepostradatelným pomocníkem. Pračka, sušička i myčka šetří náš čas, ale na oplátku spotřebovávají velké množství energie. I při jejich používání se dá ušetřit, ale mnoho domácností na to zapomíná.

Většina myček má eko-mód

Zapínáte myčku zcela plnou, nebo ji používáte k umytí dvou talířů? V rodinách s dětmi určitě nehrozí, že by jela naprázdno. Pokud jste sami, pak ale nemá její pořízení žádný smysl. Ani pro dva se myčka většinou nevyplatí, zvlášť když doma vaříte jen večeři. Naopak ve větší domácnosti je puštěná denně a zde smysl má.

Ohřev vody v myčce ale spotřebovává ohromné množství energie, a právě na něm se dá ušetřit.  Vyzkoušejte úsporný program. Sice se vám prodlouží doba mytí, ale eko-módem značně ušetříte. Nemusíte vždy zapínat režim pro silně znečištěné nádobí – stačí ho jen opláchnout ve dřezu, a myčka si se zbytkem hravě poradí. Dalším žroutem energie je sušení nádobí do sucha, které je velmi drahé a zbytečné.

Sušte prádlo na kratší cyklus

Sušičky prádla jsou už také velmi rozšířené. Máte ji nastavenou automaticky na stále stejný program? To je chyba. Pak totiž i jemné látky sušíte na program určený pro bavlnu, což je zbytečné. Měli byste sušit na program, který je vhodný právě pro daný materiál.

U sušiček s časovačem pak můžete ušetřit ještě více, když zkrátíte každý cyklus o 10 minut. Prádlo bude téměř suché, a pokud to uděláte pokaždé, za rok ušetříte opravdu hodně.

Foto: Shutterstock

I u praní se dá ušetřit

Praní prádla je nezbytné, ale nemusíte každou várku prát na 1400 otáček. Je to zcela zbytečné. Lehce znečištěné prádlo stačí prát na méně otáček. Dá se využít i eko-mód, který má většina praček. Cyklus sice trvá déle, ale zdaleka nespotřebuje tolik energie. Prát vše na nejvyšší teplotu není úsporné, a dokonce to neprospívá ani našemu oblečení.  

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Kome
Kome
1 rok

Poraďte prosím tomu našemu ,,premiérovi “ať se postará o levnější elektřinu a my se nebudeme muset vracet o třicet let nazpátek . A bát se doma rozsvítit lampičku abychom ušetřili !!!!

Pavlína
Pavlína
1 rok

Chtěla bych vidět jak pračka autorky tohoto pojednáni, PERE na 1400 otáček. Moje pouze takovou kadencí otáček ždímá 😀 asi nějaká nová vychytávka. To je pak fofr…….