Odporné rybenky zlikvidujete jednou provždy. Nakrmte je touhle věcí

Rybenka domácí je živočich, kterého doma v koupelně nebo na záchodě nevidí rád snad nikdo. Přestože není nebezpečná pro naše zdraví, bude lepší si ji držet dál od těla a od našich domovů. Kdo to vůbec rybenky jsou, v jakém prostředí se jim daří, co dokáží a hlavně… Jak se jich účinně zbavit?

Seznamte se – rybenka domácí

Dospělá rybenka měří 1-2 cm, má 6 noh, oči, dlouhá tykadla a na zadečku tři štětiny. Dožívá se dvou až osmi let. Své pojmenování si vysloužila díky miniaturním šupinám a vlnivému pohybu. Rybenky jsou noční živočichové, mají rády teplo, tmu a vlhkost. Nejlépe se jim daří v koupelně a na toaletě.

Často cestují odpadními trubkami, proto je můžeme potkávat například ve vaně. Rybenky jsou také velice rychlé a obzvláště podivuhodné je, že dokáží díky speciálnímu metabolismu vydržet bez potravy až jeden rok. Samička je velmi produktivní, naklade až 20 vajíček denně.

Jsou rybenky nebezpečné?

Jak se to vezme. Dobrá zpráva je, že rybenky nepřenášejí žádné choroby a nekoušou. Horší to však je s důsledky jejich působení. Rybenky se totiž živí papírem, látkou a tapetami, dají si i len, hedvábí, bavlnu, koberec nebo čalounění. Ve spíži konzumují mouku a cukr. Nepohrdnou ani psími granulemi, zeleninou, sušeným masem a těstovinami.

Když je nejhůř, dají si i mrtvý hmyz nebo vlastní svlečenou kůži. Rybenky tedy mohou zničit knihy, fotografie, vlhké oblečení, textilní zařízení domácnosti a také kontaminovat potraviny. Takže je lepší jejich počet v domácnosti zredukovat.

Foto: Shutterstock

Prevence proti rybenkám

Než se pustíme do akutního hašení přemnožení rybenek, zaměřme se na prevenci. Pravidelně odvlhčujte a větrejte vlhké a teplé místnosti. V koupelně se snažte dosáhnout co největšího sucha, odpadní trubky občas pročistěte chemickým přípravkem. Čas od času opravte spáry, právě do nich rybenky často kladou vajíčka.

Můžete si také pořídit rostliny, které pohlcují vzdušnou vlhkost, například horskou palmu, lilii míru nebo břečťan.

Co se kuchyně týče, tak sypké potraviny skladujte v uzavíratelných nádobách a pravidelně utírejte police, aby nebyly posety drobečky mouky a cukru.

A nakonec nezapomeňte na pravidelné vysávání.

Co rybenky nesnáší?

Rybenky nesnáší cedr, takže buď můžete na kritická místa nasypat cedrové hobliny, nebo je prostě postříkejte pomocí rozprašovače směsí složené z vody a esenciálního cedrového oleje. Kromě cedru rybenky nenávidí aroma levandule, máty, eukalyptu a citrusů.

Na co rybenky nalákat?

Pokud naopak potřebujete rybenky koncentrovat na jedno místo a následně se jich zbavit, postačí vám obyčejné bramborové slupky. Ty položte například na noviny na zem blízko k místům, kde tušíte největší výskyt rybenek. Přes noc se rybenky do slupek zavrtají a ráno je jen vynesete.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments