Okna vydrží čistá po celý rok. Díky speciálnímu postupu už na ně nebudete muset sáhnout

Možná ani vy nejste úplně spokojeni s různými čisticími prostředky, určenými k mytí oken. Nejčastější nespokojenost plyne z různě rozsáhlých šmouh, které po mytí na sklech zůstávají. A sluneční paprsky nám je neustále připomínají. Zkoušíme proto i různé domácí tipy, triky a babiččiny recepty. Od lihu přes ocet až po mýdlovou vodu nebo dokonce pudinkový prášek.

Spousta z těchto přípravků funguje i samostatně, pokud ale spojí své síly, stanou se mnohem silnějšími a účinnějšími. Například ocet se spolu s alkoholem velmi osvědčil při odstraňování mastných skvrn a navíc ani jeden z nich nezanechává šmouhy. Tajemství výroby přírodních čističů proto tkví v jejich kombinování. Pojďme si několik takových vyzkoušených kombinací představit.

Ocet a vodka nemají konkurenci

Smíchejte 1 šálek lihu, 1 hrnek vody a 2 lžíce octa v lahvi s rozprašovačem a bezkonkurenční čistič skel je na světě. Potom už jen vzniklou tekutinou pošplíchejte okna nebo zrcadla a setřete. Tímto roztokem můžete vyčistit i keramiku nebo nerezové baterie. Zbavíte je vodního kamene a budou se krásně lesknout. Při mytí zrcadel ale nastříkejte čistič spíše na hadřík než na sklo. Zabráníte tak případnému poškození rámu.

Mýt okna pudinkem?

Další variantou, která zní trochu překvapivě, je mytí oken kukuřičným práškem. Klidně místo něj můžete použít i světlý pudink. Smíchejte ¼ šálku lihu, ¼ šálku octa, 2 hrnky vody a 2 lžíce škrobu. Všechny ingredience opět dobře promíchejte v lahvi s rozprašovačem. Tato varianta je vhodná zejména pro velmi znečištěná okna, protože škrob působí jako jemné abrazivo. Před použitím lahvičku vždy dobře protřepejte, obsah nastříkejte na skla a nechte pár minut působit.

Skvěle si poradí se špínou zejména na venkovních oknech a prosklených dveří. Pokud vedou na zahradu, můžete pak zbytky škrobu opláchnout hadicí.

Není nad stěrku

I pokud jste zvyklí mýt okna mýdlovým čističem, přidejte k němu i ocet. Skla se díky němu budou více lesknout. Mýdla ale přidejte do vody jen pár kapek, zbytečně by vám způsobovalo špatně rozleštitelné šmouhy. Ideální je potom stírat zbylou tekutinu gumovou stěrkou. Je mnohem účinnější než novinový papír i než hadříky z mikrovlákna.

Pokud byste měli volit mezi octem a alkoholem, k mytí je rozhodně vhodnější ocet, ale v kombinaci s lihem získáte mnohem účinnější sílu.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments