Opravdu stát platí vysoký důchod všem Ukrajincům? Čeští důchodci jsou z toho nešťastní

Do České republiky přišly v minulých měsících velké počty lidí z Ukrajiny. Část z nich se již vrátila, část se vrátit chce a část podle odborníků zcela jistě zůstane. Vzhledem k tamní situaci nicméně stále platí, že je jich na našem území pořád velké množství a je třeba se o ně nějakým způsobem postarat.

Důchodci se bojí, aby byly peníze

To ale ještě neznamená, že mají Ukrajinci nárok na všechny vymoženosti českého sociálního systému jako čeští občané. Mezi nimi a zejména potom mezi důchodci se přitom šíří fáma o tom, že pokud do Česka vstoupí tito lidé v důchodovém věku, začínají automaticky čerpat důchod.

Tyto informace se šíří v různých podobách s odlišnými detaily, které jim mají dodat na věrohodnosti. V jednom takovém řetězovém emailu se například píše, že Ukrajincům v seniorském věku se po jejich registraci v Česku musí vyplácet důchod po celé tři roky.

Poslala nám ho paní Božena z Prahy. “Bojím se toho, že když budou vyplácet tolik peněz cizincům, že nebude na zvýšení našich důchodů. A to potřebujeme, protože všechno teď tak hrozně zdražuje,” napsala.

Foto: Shutterstock

Získat důchod není snadné

Nemusí se však obávat. Na český důchod nemá nikdo automatický nárok. Naopak, pro jeho získání je třeba splnit poměrně náročné podmínky, s nimiž mají často problémy i sami Češi. Jde především o to, že člověk musí pracovat po dobu 35 let, respektive být po tuto dobu účastníkem důchodového pojištění. Proto také někteří lidé nemohou odejít do důchodu v 65 letech, ale musí dále pracovat.

Jak uvádí server České důchody, Ukrajinci si mohou v České republice započíst dobu pojištění, kterou získali ve své zemi. K tomu je ale potřeba, aby v Česku odpracovali alespoň jeden rok a účastnili se zde důchodového pojištění. A navíc jim bude vyplácen pouze důchod za dobu, kterou odpracovali tady. Už z toho je jasné, že na lidi přicházející do Česka v důchodovém věku se něco takového nevztahuje.

To však neznamená, že jsou zde Ukrajinci ponecháni na holičkách. Sice nemohou čerpat český důchod, ale na určitou pomoc nárok mají.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
3 měsíců

Důchodová pravidla si pro sebe nastavili k obrazu svému nejbohatší lidé tak, aby bezpracně maximalizovali své zisky na úkor státní kasy až do své smrti.

Pavel
Pavel
3 měsíců

Zejména ódeesácká vláda s Kalouskem coby ministrem financí a ministrem práce a soc. věcí Drábkem se zasloužila o prodloužení odpracované doby potřebné pro starobní důchod o deset let, a to na 35 let. A též výrazně tito asociálové ztížili další podmínky pro odchod do důchodu, takže naše republika se stala světovým přeborníkem v kategorii nejhorších podmínek pro získání starobního důchodu, kterýžto důchod beztak patří mezi nejnižší. Korunu všemu nasadila nově pojímaná zásluhovost, která vymazala solidaritu, soudružnost a spravedlnost a jako Jánošík naruby přidává při valorizacích co nejvíc důchodcům s nejvyššími důchody (v řádu tisícovek) a naopak důchodcům s nejnižšími důchody… Číst vice »