Pálí váš žáha, nebo už máte infarkt? Rozpoznejte příznaky včas

Bolest na hrudi. Obzvlášť pro starší ročníky je tahle obtíž velký strašák a jakmile ji pocítí, hned se vyděsí, že jde o infarkt. Někdy však můžou být bolestivé, nepříjemné pocity v oblasti hrudníku spojené s obyčejným pálením žáhy. Je možné rozlišit tyto dva stavy v domácích podmínkách? A kdy je dobré volat záchranku a vyhledat lékařskou pomoc?

Volat záchrannou službu by měl člověk vždy, když si není jistý. V případě infarktu totiž rozhodují minuty, a pokud máte podezření, že vás infarkt postihl, neváhejte a přivolejte si pomoc, může vám to zachránit život.

Infarkt se neohlašuje jenom bolestí na hrudi

Existuje obecná představa, že infarkt se projevuje silnou bolestí na hrudi a zhoršeným dýcháním. Často však infarkt může ohlašovat různorodými symptomy a třeba jen slabými, nepříliš jasně rozeznatelnými signály. Bolest na hrudi, ale třeba i z druhé strany, pod lopatkami je jednoznačně však silným varováním. Jedná se o intenzivní bolest, která se může šířit z hrudi až do ramenou, rukou nebo do zad. Dalším varovným signálem je tíha na hrudi, špatné dýchání a náhlá celková slabost. Přidat se může tak silné pocení. Při podobných obtížích by měli zpozornět především lidé staršího věku, se zvýšeným krevním tlakem, rodovým zatížením na choroby srdce nebo lidé obézní a žijící nezdravým životním stylem, u kterých je výskyt infarktu pravděpodobnější.

Foto: Shutterstock

Nepříjemné pálení žáhy často vzniká po kořeněných jídlech

Oproti tomu, co může napáchat infarkt myokardu nebo jiné potíže se srdcem, vypadá pálení žáhy jako prkotina. Nicméně i tahle obtíž může být pěkně nepříjemná. Jedná se o reflux – žaludeční kyseliny nezůstávají tam, kde mají, ale stoupají jícnem nahoru a v oblasti hrudi způsobují nepříjemné pálení, někdy dokonce až bolest. Pálení žáhy se objevuje po konzumaci těžkých a kořenitých jídel, může přijít také po alkoholu. Zhoršuje se v případě, že si člověk lehne, protože kyseliny se tak snadněji dostanou do jícnu.

Příznak infarktu bychom tedy charakterizovali spíše jako tlak či opravdovou bolest na hrudi, která má navíc tendenci se šířit do oblasti zad a do levé části těla. Problémy s žáhou jsou potom pocitově opravdu pálením, které je lokalizováno uprostřed hrudi, a je doprovázeno kyselostí v ústech a celkově nepříjemnými pocity v zažívacím traktu.

Pokud si však nejste jistí a máte obavy, že vás postihl infarkt, rozhodně si zavolejte pomoc. I kdyby to nakonec přece jen bylo obyčejné pálení žáhy, nebudete první ani poslední, kdo si to spletl a alespoň budete mít klid a jistotu.

Foto: Shutterstock, zdroj: www.mayoclinic.org

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments