Paralen pouze na příděl, v nemocnicích nemá kdo pracovat. Švýcarsko opakuje italský scénář

Švýcarsko se pomalu, ale jistě blíží italskému scénáři koronavirové epidemie. Země podle všeho doplatila na svou snadno prostupnou hranici právě do severní Itálie, odkud až donedávna proudily každý den desetitisíce pendlerů. Zároveň tato alpská konfederace koronavirus zpočátku až trestuhodně podcenila. V době, kdy se zde případy začaly množit, ustoupilo Švýcarsko od širokospektrého testování. K testu se dostali pouze lidé, kteří měli vážnější příznaky.

Situace začíná být neúnosná

Teprve minulý týden švýcarská vláda vyhlásila mimořádný stav, načež zavřela restaurace, bary a další veřejná místa. Na veřejných prostranstvích povolila pouze skupinky do pěti lidí a je třeba zachovávat dvoumetrový odstup.

Bohužel už ale bylo pozdě. Dnes má Švýcarsko v přepočtu na hlavu přibližně stejný počet nakažených jako Itálie, odkud se do světa dostávají hrozivé obrázky a zprávy o přetíženém zdravotním systému.

Nakažených pravděpodobně bude ale mnohem více, což souvisí právě s nedostatečným testováním. Zatímco Německo hlásí 33 000 nakažených, Švýcarsko jich má oficiálně téměř 10 000. Jenže počty obětí tu zásadně nehrají. Zatímco v Německu z vysokého počtu zemřelo 159 občanů, ve Švýcarsku je to z mnohem menší základny už 122.

Švýcarsko už se do řešení krize rozhodlo zapojit také armádu. Dokonce jde o její největší mobilizaci od konce druhé světové války. Vojáci budou pomáhat v nemocnicích, zajišťovat logistiku a pochopitelně udržovat bezpečnost, což bude ve vypjaté situaci stále důležitější.

Nedostatek personálu v nemocnicích

Koronavirus není v zemi rozeset rovnoměrně. Dle očekávání je nejpostiženějším regionem Ticino, který je v jazykově rozdělené zemi jako jediný čistě italský. Právě sem dojížděly z Itálie velké skupiny lidí za prací. Stav věcí je v Ticinu tak kritický, že se regionální vláda rozhodla porušit zákony a uzavřít veškeré průmyslové podniky i stavby. Na spolkové úrovni to ale neprošlo a toto opatření muselo být revokováno.

Ale není to jen Ticino. Zasažené jsou také švýcarské metropole jako Ženeva a Basilej. Objevuje se tu přitom další problém. Nemocnice nemají dostatek personálu, protože ten se z velké části rekrutoval právě z Itálie nebo Francie. Například v Ženevě celá polovina sestřiček a ošetřovatelů dojíždí z jiných zemí. V případě lékařů to je pětina.

Švýcaři v panice už z lékáren vykoupili vše, co na příznaky nemoci Covid-19 alespoň trochu zabírá. Nejžádanější jsou – tak jako u nás – přípravky s obsahem paracetamolu, tedy zejména Paralen. Ten je ve většině lékáren zoufale nedostupný. Vláda už proto vydala nařízení zákazu skupování těchto léčiv. Na osobu se smí nyní prodat pouze jedno balení, aby se dostalo i na zákazníky, kteří lék opravdu potřebují.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
paladium
paladium
6 měsíců

svicari si mysleli ze jsou imuni proti všemu

Jarda
Jarda
6 měsíců

Ziju ve Svycarsku a niceho takoveho jsem si nevsiml!

Jindrich Hossinger
Jindrich Hossinger
6 měsíců
Reply to  Jarda

Žil jsem ve Švýcarsku 15 let a pravda to není. Jsou to fajn lidi, ale tohle pro ně bude velká zkouška. Hodně lékařského personálu dojíždí, takže to nebude lehké.

Standa
Standa
6 měsíců

Ano,zákony se musí dodržovat,co na tom,že onemocní a zemře spousta lidí…Disciplína musí být,kam by to bez disciplíny došlo,že.