Pepco má velké problémy. Zničehonic zavírá desítky prodejen. Co se to tady děje?

Není všechno zlato, co se třpytí. Tak by se dalo pohlížet na současnou situaci obchodního řetězce Pepco, který sice navenek vystupuje jako velmi úspěšný, ovšem reálně neprožívá vůbec dobré období. Ba právě naopak. Schytává jednu ránu za druhou a někteří zpochybňují jeho samotný koncept, který je přitom v České republice tak úspěšný.

Pořádný výplach

Pepco v minulých letech rozjelo skutečně masivní expanzi, ovšem teď zjišťuje, že to možná nebyl ten nejlepší nápad. Rostlo totiž do značné míry bezhlavě a na řadě míst se to ukázalo jako kontraproduktivní. Před několika týdny se tak tento obchodní řetězec dostal dokonce do insolvence v Rakousku, což je opravdu silná káva.

Jedna věc je uzavřít prodejny a skončit důstojným způsobem, ovšem to insolvenční řízení skutečně není. Nejde tak o nějaký řízený ústup z jednoho trhu, kde se firmě tolik nevedlo, ale opravdu divoký kolaps. U sousedů muselo zavřít všech 73 prodejen a Pepco tam už působit nebude. To je skutečně velmi rázný řez, obzvlášť když se tak stalo jen několik měsíců potom, co zde otevřeli první pobočky.

Ukázalo se, že koncept Pepca nefunguje stejně dobře úplně všude. Nejde o jediné problémy obchodního řetězce. Tomu se podle všeho nedaří zejména na západních trzích, kde zřejmě není taková poptávka po velmi levném zboží, které nemá kdovíjakou kvalitu.

V Česku to funguje

Akcie společnosti Pepco poměrně rázně klesaly už dříve, avšak vedení se snaží akcionáře i veřejnost ujišťovat, že je vše v nejlepším pořádku. Ve skutečnosti by konec v Rakousku měl celé firmě spíše pomoci, jelikož se takto zbaví ztrátové zátěže a bude se moci soustředit na ty trhy, kde se jí daří.

To platí právě pro Českou republiku, kde je Pepco velmi silným hráčem, a to i ve stále rostoucí konkurenci obchodů jako Kik, Tedi nebo Action. Češi zkrátka milují neustále se obměňující sortiment, který si mohou nakoupit za výhodné ceny, nad kterými není třeba neustále přemýšlet. Vzhledem k obměnám v nabídce zboží navíc do obchodů chodí opakovaně a vždy tam nějakou tu korunu nechají.

Čtěte také: Je to tady. Polský řetězec otevřel v Česku obrovský obchod. Češi slaví, mají to za poloviční ceny

V poslední době je tu ale také otázka kvality zboží, které se v Pepcu prodává. Několik produktů muselo být staženo, protože obsahovaly nepovolené látky, což je znepokojivé, obzvlášť potom proto, že šlo o produkty určené hlavně pro děti.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel63
Pavel63
1 měsíc

Zase recyklovaný článek od uznávané novinářky.