Plíseň na zdech vám zmizí za 25 minut. Zkuste skvělý způsob s využitím octa

Plíseň na stěnách je nejen nevzhledná, ale i potenciálně nebezpečná. Nejčastěji se vyskytuje nahoře u stropů, dole u podlahy, podél okrajů obložení nebo za nábytkem. Potýkají se s ní hlavně majitelé domů a bytů s vysokou vlhkostí. Proto ji můžeme často objevit v koupelně, kuchyni nebo prádelně.

Vlhko, špatné větrání a vysoké teploty jsou pro plísně živnou půdou. Jejich neviditelné spory se přenáší vzduchem, usazují se na površích z organických materiálů, jakými jsou i dřevo, sádra nebo papír. A rostou. Časem zničí vše, protože materiál využijí jako živiny. Plíseň se šíří neuvěřitelně rychle, jelikož se jedná o nepohlavní organismus. To znamená, že jediný pór může reprodukovat biliony spor plísní během několika dní.

Pomůže ocet nebo bělidlo

Pokud se rozhodnete odstraňovat je svépomocí, nezapomínejte na ochranný oděv. V nejlehčích případech můžete být vystaveni příznakům, které se podobají sezónním alergiím. Jedná se o kašel, vyrážku a svědění očí. Měli byste proto mít oděv zakrývající celé tělo, nepromokavé boty, rukavice a nejlépe i brýle.

Pokud nechcete použít chemii z obchodu, nejčastěji odstraníte plísně octem nebo bělidlem. V případě bělidla ho zřeďte s vodou v lahvi s rozprašovačem v poměru 1:3 a touto tekutinou plesnivá místa důkladně promáčejte. Nechte několik minut působit a poté jemnými krouživými pohyby houbou plíseň odstraňte. Nikdy je nekartáčujte nasucho, mohli byste jejich spory rozprášit po okolí. Bohužel ale bělidlo často odstraní jen povrchové skvrny, nepronikne do hloubky a plísně se tak mohou časem zase objevit.

Účinnější se jeví použití octa. A možná i jednodušší, protože ho stačí nalít na postižená místo neředěný přímo z lahve. V obou případech potom nechte mokrá místa pořádně vyschnout. Může to trvat i celý den. Pokud vidíte zbytky plesnivých skvrn i po zaschnutí, celý proces zopakujte. Až je plíseň zcela odstraněna, zeď znovu vymalujte. Pouhé přetření barvou přes existující plíseň ji totiž nezničí.

Prevencí proti plísním

Braňte svá obydlí před plísní především častým větráním. Také kontrolujte případné netěsnosti potrubí. Vlhké ručníky nenechávejte na podlaze, ale rozvěste je, ať mají šanci vyschnout. Pokud to je možné, sprchujte se při otevřených dveřích, ať se pára nemůže hromadit a kondenzovat. Nábytek nepřirážejte až ke zdi, aby mohla dýchat.

Ideální vlhkost ve vašem domě by měla být mezi 30 – 60 %. Čím je vyšší, tím se riziko vzniku plísní zvyšuje. Stěny chraňte barvou odolnou proti plísním. Prevence je totiž jediný způsob, jak se dokážete zbavit plísní trvale.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments