Peroxid vodíku neslouží jen k čistění ran. Jeho využití je mnohem širší

Peroxid vodíku je cenově dostupný, dezinfekční, netoxický, účinný a velmi víceúčelový. Označuje se vzorcem H2O2 a má široké využití v každé domácnosti.

Peroxid vodíku je dezinfekční prostředek na drobná poranění, který svou oxidační reakcí usmrcuje mikroby. Jeden navíc vázaný kyslík ve vodě má nestabilní formu, uvolňuje se z ní a vytváří vysoce reaktivní roztok s volnými radikály. Po reakci vzniká jako vedlejší produkt jen nereaktivní kyslík a voda. Proto je bezpečný.

Použití na zdravotní potíže

Z jedné lžičky 3% peroxidu vodíku si připravíte nosní sprej v šálku nechlórované vody pro efektivní léčbu proti infekcím nosních dutin. Bolesti zubů při infekci můžete léčit touto směsí při vyplachování. Odstraníte i zápach z úst. Při silném nachlazení si každé ráno nakapejte pár kapek peroxidu vodíku do uší.

Peroxid vodíku proti plísni

Plísňových infekcí na nohou se zbavíte, pokud si vždy před spaním postříkáte nohy rozprašovačem směs peroxidu vodíku a vody v poměru 1:1 a necháte je uschnout. Slabší směs se dá použít i na rostliny trpící plísněmi v poměru 1:20.

Peroxid vodíku na čištění uší i zubů

Peroxid vodíku smíchaný s jedlou sodou je vynikající zubní pasta. Mezi další použití patří čištění usazenin v uších. K pár kapkám peroxidu vodíku přidejte v pár kapek olivového oleje pro lepší uvolnění ušního mazu a snadnějšímu vyloučení.

Použití na kosmetické ošetření

Při čištění pokožky odstraní nečistoty a škodlivé toxiny. Do vany si přidejte 2 litry peroxidu vodíku a pro detoxikaci pokožky v lázni setrvat půl hodiny. Pro odbarvování a zesvětlování vlasů je peroxid vodíku bezpečnější a šetrnější.

Peroxid vodíku místo čisticích prostředků

Peroxid vodíku se hodí pro čištění kontaktních čoček. Je vynikající pro ochranu před bujením mikroorganismů parního čističe i žehličky, ve kterých voda stojí delší dobu. Při čištění WC mísy jej 20 minut nechte působit a pak vyčistěte štětkou.

Peroxid vodíku na bělení prádla

Peroxid vodíku se dá použít místo bělících prostředků. Odstraní barevné skvrny, zejména od krve. Při přímé aplikaci na oděvy ale může dojít k odbarvení. Na čerstvé skvrny organického původu dejte malé množství, nechte pár minut působit, opláchněte ve studené vodě a vyperte v mýdle.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments