Po 50. roce se musíte naučit jíst jinak. Oblíbené pokrmy už nemůžete, jinak si zkrátíte život

Kdo by si nepřál zůstat mladý co nejdéle? Dobrá zpráva je, že máme ve vlastních rukou spoustu prostředků, kterými můžeme stárnutí skutečně zpomalit. Být fyzicky i duševně aktivní, dostatečně spát, mít kolem sebe rodinu, přátele, věnovat se koníčkům. A jednou z nejdůležitějších věcí je samozřejmě správná strava. Jaké stravovací návyky si osvojit, abychom stáří co nejvíce oddálili?

Více rostlinné stravy

Rostlinná strava nám zajistí delší život, pomůže zhubnout, sníží hladinu tuku, stabilizuje krevní tlak, snižuje riziko srdečních chorob a cukrovky. Do jídelníčku tedy zařaďte ovoce, zeleninu, luštěniny, semínka, ořechy a také rostlinná mléka (mandlové, kokosové, sójové).

Omezte průmyslově zpracované potraviny

Jde o potraviny, které byly upraveny mechanicky (např. mleté maso) či chemicky (přidání „éček“). Jídlo průmyslově zpracované je trvanlivější a chutnější, ale vede jak k obezitě, tak k dalším civilizačním chorobám jako je vysoký krevní tlak nebo cukrovka. Zkuste vynechat polotovary, ochucené nápoje, sladkosti, brambůrky, ochucené jogurty a další. Nakupujte základní (čerstvé a nedochucované) potraviny a pokud vás honí mlsná, vyzkoušejte zdravou variantu – ořechy, domácí fitness buchta, domácí pizza. Stačí jen chtít.  

Foto: Shutterstock

Dejte se na středomořskou dietu

Následujte stravovací návyky typické pro středomořskou oblast. V praxi to znamená různé druhy ovoce a zeleniny, celozrnné výrobky, luštěniny, ořechy, semena, olivový olej, přiměřené množství mléčných výrobků a ryb, málo bílého a červeného masa a vajec. Dopřát si můžete i červené víno, ale s mírou. Středomořská dieta snižuje riziko kardiovaskulárních chorob, vylepšuje kvalitu spánku a napomáhá hubnutí.

Hlavně se udržujte v dobré psychické pohodě a při snaze vytrvat ve svém rozhodnutí se zdravě stravovat pamatujte, že Řím taky nepostavili za den. Když vydržíte, výsledek se dostaví.

Foto: Shutterstock, zdroje: eatthis.com, nutricbistro.cz, medicalnewstoday.com

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments