Po padesátce nesmíte jíst tyto potraviny. Především ženám by se to mělo zakázat

Nikdy není pozdě začít se zdravým stravováním. Pokud změnu plánujete, je dobré vědět, že se výživová doporučení ještě musí upravit vzhledem k vašemu věku. Jinak se bude stravovat muž sportovec ve třiceti letech a jinak žena na prahu klimakteria.

Menopauza a změna stravy

Hormonální hladiny v těle kolísají a přibírání se často připisuje vlivu hormonů. Mluvíme o přibírání v souvislosti s antikoncepcí, během těhotenství, po porodu nebo po čtyřicátém roce života. Vyšší chuť k jídlu a na sladkosti ženy zaznamenají v i období před menstruací nebo v době ovulace. Po menopauze je nástup přibírání na váze nejvíce patrný, přidávají se i další zdravotní potíže.

Vhodný jídelníček po padesátce

Základem jídelníčku po padesátém roce života by měly být kvalitní potraviny s minimem cukrů. Omezit je třeba produkty s bílou moukou, polotovary a uzeniny. Do stravy by se mělo přidat více bílkovin, mléčných výrobků z důvodu doplnění vápníku, kvalitních tuků a antioxidantů.

Přidejte luštěniny, pokrm z luštěnin by měl být v jídelníčku alespoň třikrát týdně. Můžete je přidávat do polévek nebo salátů. Přísun bílkovin můžete zvýšit u snídaní, zvykněte si snídat vejce na různé způsoby nebo proteinové nápoje.

Rozevřete prsty na ruce a tak velká porce by měla být na talíři zeleniny a to ke každému jídlu, které si připravujete.

Foto: Shutterstock

Co nesmíte konzumovat po padesátce

Po padesátém roce života by zejména ženy měly vyřadit veškerý fast food, smažené pokrmy a jídla s velkým množstvím cukru. Největším problémem jsou slazené nápoje. Ty je třeba nahradit čistou vodou. Pokud chcete pít džusy, vždy je dostatečně řeďte. Pozor je nutné dávat na výše zmíněné uzeniny, konzumujte pouze kvalitní šunku. Z mléčných výrobků vybírejte ty, které nejsou slazené a které nejsou označeny jako light. Minimalizujte konzumaci červeného masa a zařazujte ryby, mořské plody a různé druhy drůbežího masa.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments