Počátek těhotenství není snadný. Co by budoucí maminky rozhodně neměly dělat?

Zatímco některé ženy otěhotní nechtíc, jiné ženy se pokouší otěhotnět i dlouhé roky. Ať už jste chtěla být těhotná či nikoli, jistě dáte za pravdu, že první měsíce těhotenství jsou rozhodně nejproblematičtější a zároveň nejkřehčí. Jelikož ještě nemáte bříško tak velké, abyste ho snadno mohla registrovat, často se stává, že zapomínáte, že jste těhotná, tudíž děláte věci, jak jste zvyklá.

Jenže zejména na začátku těhotenství je třeba být velmi opatrná, jelikož se jedná o nejrizikovější období pro vývoj plodu. Lékaři jistě apelují na mnoho věcí, které nedělat, ale raději jsme se rozhodli je ještě vypsat, kdyby na něco lékař zapomněl.

Existuje seznam činností, které v těhotenství nedělat, zejména těch, které nedělat na začátku těhotenství, což je, jak již bylo zmíněno, rizikové období plodu. Přinášíme to nedůležitější, na co si dávat pozor.

Vyhýbejte se infekcím

Pro miminko, zejména pokud je ještě ve vývinu, je velmi důležité, aby se jeho maminka vyhýbala infekcím. Dítě se nesmí vystavit nemocem, jako jsou plané neštovice, zarděnky nebo například příušnice. Pokud zrovna venku koluje infekce, raději omezte chození do nákupních center a městskou hromadnou dopravou jezděte minimálně.

Žádné rentgeny

Pokud na vás těhotenství ještě nejde vidět a zrovna si zlomíte ruku nebo spadnete a budete muset na rentgen, upozorněte svého lékaře na jiný stav, v němž se nacházíte. Těhotné ženy by neměly rentgenové vyšetření podstupovat, je třeba volit jinou zobrazovací metodu. Pokud by byl rentgen nutností, musí se zvolit nejnižší stupeň záření.

Pozor na alkohol, cigarety, drogy

I když mnohé maminky alkohol konzumují a cigarety kouří, nemělo by se to přehánět. Alkohol, cigarety i drogy jsou na seznamu věcí, kterým je třeba se vyhýbat – zejména na začátku těhotenství. Matky, které se zlozvyků nezbavují, mohou mít mnohé komplikace, jako je krvácení, abrupce placenty nebo může dojít k dočasným porodům. V mnoha případech došlo i k potratu.

Autor: Tereza Čierníková

Pro magazín AAzdraví píše od srpna roku 2018. Milovaná práce jí každý den umožňuje nahlížet na zajímavá témata a také se věnovat koníčkům v podobě plavání a čtení.