Podzimní řez levandule většina lidí hodně pokazí. Rostlinu takto zničí

Podzim s sebou přináší spoustu práce na zahradě. Je třeba všechny rostliny a stromy připravit na zimu.

Velmi oblíbená levandule kvetoucí fialovým, bílým nebo růžovým květem je známá svou nezaměnitelnou vůní. Pokud jste pěstiteli levandule, podzim pro vás znamená čas na prořezávání. Prořezávání je třeba opakovat každý rok, aby rostlinu bylo možné tvarovat do krásných kopečků.

Ideální čas pro střih je zhruba 6 týdnů před prvními mrazy. Můžete tedy zastřihávat zhruba od konce září až do poloviny října.

Nezbytnými pomocníky při zástřihu jsou ostré nůžky nebo zahradní nůž a rukavice, abyste ochránili své ruce před poškrábáním.

Podzimní střih levandule

Na některých stránkách se dočtete, že střih do dřevnaté části se doporučuje jen na jaře, ale pokud nezastřihnete všechny dřevnaté části, rostlince se nic nestane. Naopak vám tento střih zajistí růst rostlinky do krásného kompaktního kopečku.

Foto: Shutterstock

Jak tedy správně postupovat?

Nejprve zastřihněte všechny staré stonky několik centimetrů nad dřevem, abyste získali lepší pohled na tvarování rostlinky.

Odstupte od rostlinky a vytyčte si střed od kterého budete tvarovat kopeček. Zastřihněte rostlinu po obvodu a v případě nutnosti zastřihněte i vršek do tvaru kopečku. Při tomto střihu se snažte nezasáhnout do dřevnaté části. Pakliže je někde delší stonek, který budete muset zastřihnout i níže v dřevnaté části, nic se neděje. Jen by mělo jít o ojedinělý střih.

Jakmile máte pocit, že je rostlinka zastřihnuta do požadovaného tvaru, opět poodstupte a tvar zkontrolujte. V případě potřeby ještě doopravte. Rostlinku nenechávejte zbytečně vysokou.

I pokud jste letos v létě nebo na jaře zasadili novou rostlinku, je třeba zástřih provést. Jen tak udržíte rostlinku ve tvaru, jaký požadujete.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments