Pokud vyhodíte popel z krbu nebo kotle, dejte si rovnou pohlavek. Slušný člověk ho použije tímto způsobem

Malý poklad pro domácnost se ukrývá na dně vašeho topeniště u krbových kamen nebo v ohništi. Dřevěný popel má nespočet možností využití. Je přírodním hnojivem, čistidlem, odradí slimáky a zbaví vás zápachu. Podívejte se, jak se dřevěný popel dá využít.

Velké množství popela v kamnech

Popelnice, ač tomu název napovídá, není vhodným místem, kam umístit popel z vašich krbových kamen. Mnohem praktičtější a účelnější, je popel znovu využít. Dřevěný popel je perfektním hnojivem. Můžete jej smíchat s vodou a použít jako tekuté hnojivo pro pokojové květiny.

Nasypáním popela na venkovní prostranství pohnojíte trávník a je účinným hnojivem pro hnojení zeleninových nebo květinových záhonů. Rajčata jej přímo milují. Perfektní využití má popel na kompostu, stačí jej smíchat s běžně založeným kompostem, obohatí jej o vápník a draslík.

Prachová lázeň a ochrana růží

Poblíž krmítka můžete ptáčkům vytvořit prachovou lázeň. Ta jim pomáhá s ochranou peří před parazity. Chovatelé drůbeže mají prachovou lázeň často v kurníku nebo ve venkovním výběhu slepic. Popel ochrání nejen peří ptáků, ale i vaše pěstěné růže. Kolem růží vysypejte z prachu dostatečně vysoký a široký kruh. Ten odradí slimáky a na vaše růže si netroufnou.

Foto: Shutterstock

Popelová pasta

Popel s trochou vody vytvoří drsnou pastu, která je účinným čistidlem. Pastu můžete použít znovu u krbových kamen. Dobře vyčistí sklo i vnitřek krbové vložky.

V zimním období používejte popel na posypání přístupových cest a chodníků, popel je zásaditý a rychle rozpouští sníh. V letním období pomůže popel s ochranou jezírek a vodních ploch. Stačí přisypat do jezírka pár lžic popela, ten zabrání růstu řas ve vodě.

Zápach z obuvi

Uzavřený botník nemá libou vůni. Pomůže vám popel rozsypaný na hadru nebo do staršího hadru zabalený. Je účinným pohlcovačem zápachu. Změnu rychle poznáte, jakmile příště otevřete botník. Nepříjemný zápach bude pryč.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments