Polévka s netopýrem nebo koala. Za koronavirem stojí děsivé zvyky Číňanů v kuchyni

Tématem číslo jedna dnešních dní je jednoznačně smrtelný koronavirus, který se začal šířit v Číně a který už se bohužel dostal také na ostatní kontinenty. Oproti původním vyjádřením čínských úřadů je situace velmi vážná, o čemž svědčí i skutečnost, že čínská vláda doslova uzavřela trojici velkých měst v regionu, který je ohniskem nákazy. V karanténě už tak je více než 20 milionů lidí.

Stále přitom zůstává otázkou, odkud se tak závažná nákaza vzala. Vědci se ale domnívají, že to souvisí s exotickými kulinářskými zvyky Číňanů, jež jsou v okolí města Wu-Chan zřejmě nejextrémnější vůbec. Stopy vedou zejména do místní tržnice, kde se masově prodávají nejrůznější zvířata, jež jsou pak coby speciality podávána v méně či více luxusních restauracích.

Bohužel se naplno ukázalo, že Číňané jedí prakticky úplně vše. Ve zmíněné tržnici se prodávaly hadi, krysy, koaly, vlčata, lišky, krokodýli, pávi i mloci. V jedné kleci pak byla k vidění dokonce koala, která stála pouhých 230 Kč. Zatím nejpravděpodobnějším zdrojem nákazy jsou ale zřejmě netopýři. Ti v okolí Wu-Chanu z nějakého důvodu patří k “delikatesám”, jež se zde běžně připravují na mnoho způsobů.

Jedna stránka věci je etická a vyvolávající otázku, zda by se taková zvířata měla konzumovat a v jak děsivých podmínkách jsou uchovávána. Druhou stránkou je potom nebezpečný mix v podobě nevyhovujících podmínek jejich “uskladnění”. Zvířata jsou na trzích většinou stále živá a držená v nevyhovujícím prostoru s výkaly, dalšími druhy apod. Právě zde se zadělává na epidemie různého druhu.

Stále více odborníků proto vyzývá, aby Čína začala regulovat a zakazovat prodej divokých a navíc mnohdy chráněných zvířat. Přinejmenším je třeba začít kontrolovat, zda jsou taková zvířata vůbec vhodná ke konzumaci bez závažných zdravotních následků.

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments