Dřevo je prý moc špinavé. Může dojít k zákazu krbů?

Klimatická změna a především to, co ji způsobuje, je zcela jistě velkým problémem současnosti, který má značný dopad na zdraví lidí, jakkoliv si to v daný moment uvědomuje jen málokdo. Jde totiž o dlouhodobý proces. Je tedy dobré, že se tato problematika řeší. Zatímco ale dlouhou dobu byla na okraji zájmu, teď se do ní pustili zejména Evropané s až přílišnou vehemencí.

Nebezpečné částice

Výsledkem je doslova obří tažení proti všemu, co produkuje nějaké emise. První na ráně byla pochopitelně fosilní paliva, ale u toho se to zjevně nezastaví. Už se mluví například o tom, že bude nutné omezit živočišnou produkci, protože i ona se ve velkém na znečištění ovzduší podílí. A na paškál se dostává také další topivo, a tím je dřevo.

Poněkud stranou zájmu vyšla ve Velké Británii zásadní zpráva o tom, že topení dřevem v kamnech a krbech je v konečném důsledku horší než veškerý silniční provoz v zemi, který stále obstarávají především vozidla se spalovacími motory.

Jde především o zplodiny známé jako PM 2,5. Ty produkuje právě proces pálení dřeva a ukazuje se, že pro lidské tělo jsou více než škodlivé. Nepřekvapí tedy, že se v zemi chystají opatření cílící tímto směrem.

A není to ojedinělé. V Německu už zdejší agentura pro životní prostředí informovala lidi, aby raději přestali používat kotle na dřevo a pelety. Právě proto, že velmi přispívají ke znečištění ovzduší. Toto doporučení obvykle tvoří jakési přechodné období, kdy by lidé tento zdroj tepla měli opustit dobrovolně, než jim bude natvrdo zakázán.

Foto: Shutterstock

Nízká cena součástí problému

Mluví se o tom, že je třeba používat takové zdroje tepla, které jsou klimaticky neutrální a které je možné v krátké době obnovit. To jsou především nejrůznější alternativní zdroje, jako je slunce nebo vítr. Nikoliv ale dřevo, jež je produkováno kácením lesů. Jejich obnova je přitom dlouhodobá.

Světová zdravotnická organizace také publikovala nové limity pro tolerované znečištění ovzduší. Ty jsou pochopitelně přísnější a pro jejich plnění se v podstatě bude nutné obejít bez topení dřevem. První na ráně jsou kotle, ale někteří experti mluví i o tom, že v dohledné době bude nutné zakázat rovněž krby, které jsou velmi rozšířené.

K topení dřevem se přitom mnozí lidé uchýlili poté, co významně stouply ceny jiných energií. Právě v tom je ale zakopána část problému. Zatímco vysoké ceny třeba plynu vedou k tomu, že domácnosti přirozeně omezují spotřebu a snaží se o úspory, ať už technologické nebo na úkor svého komfortu, dřevo je stále příliš levné a nenutí lidi k šetření.

Autorský komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radek
Radek
1 rok

A kde přišli na to, že dřevo je levné. Lesy hospodařily s tím, že se část dřeva využívá jako obnovitelné palivo. Není snad žádoucí, aby lesy existovaly? Ikdyž budu vysazovat “na palivo” bude tento les desítky let produkovat zdravé prostředí pro vše živé a pokud budu pravidelně odebírat i vysazovat, tak kde je problém ? V inteligenci, v lobby ?

Last edited 1 rok by Radek
Winka
Winka
1 rok

A ovce poslechnou.. Za chvilku budeme platit odpustky a že můžeme dýchat. My starší nežili v takovém stresu jako teď mladí. Přežívají silnější.

Karel
Karel
1 rok

Kam na tyhle snůšky nesmyslů chodite? 😂😂😂 Ale dobrý. Lepší než ve své době trnky branky. 😂😂😂

Iris
Iris
1 rok

Mám nepříjemný dojem, že EU se svými “názory a nařízeními” připravuje ideální podmínky k revoluci. Zakázat topit dřevem apod. – to můžou, ale nemůžou někomu nařídit, aby dobrovolně umrzl – jen aby splnil jejich nesmyslné limity – to už by bylo humánnější nás rovnou vystřílet…

Radek
Radek
1 rok
Reply to  Iris

A co uděláme ? Vůbec nic, takže?

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Radek

Teď možná ještě nic, ale možná už není daleko doba, kdy lidem dojde trpělivost, protože tlak, jakému budeme vystaveni ze všech stran, bude už zanedlouho příliš velký – a co se pak stane – nebo co uděláme, to se nyní přesně říct nedá…

Frantisek
Frantisek
1 rok
Reply to  Iris

Porad nam nekdo radi, ze mame pouzivat obnovitelne zdroje. Podle me drevo je obnovitelny zdroj.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Frantisek

To je, ale nějakou dobu trvá, než vyroste – v některých případech dost dlouho…