Povlečení vydrží krásně voňavé celé týdny. Nepříjemnou zatuchlinu odstraní domácí koktejl

Není nad svěží, čisté a voňavé povlečení. Lehnout si večer po náročném dni do peřin, kterým nedokážete odolat. Přesto se relativně často stává, že ač povlečení perete, sušíte, případně i žehlíte podle instrukcí, kýžené výsledky se nedostavují. Povlečení nevoní, v horším případě je dokonce zatuchlé. Po jakých přípravcích sáhnout?

Jedině ocet a soda

Není nutná výprava do drogerie, prostě zamiřte do kuchyně. Ocet a sodu v ní má skoro každý. A jak jistě už víte, jde o dvě naprosto magické suroviny, které vyřeší 80 % problémů v domácnosti co se nečistot a zápachu týče. S povlečením to není jinak.

Jednu skleničku jedlé sody přisypeme před praním do bubnu pračky. Proč? Skvěle dokáže vybělit prádlo, poradí si s odolnými skvrnami a odstraní zápach.

Ocet je nejúčinnější a nejlevnější aviváž. Pokud se vám nechce věřit, že vám ložnice nebude páchnout po octu, nebojte se, risk je zisk, jděte do toho. Octové aroma během praní vyprchá. Před praním nalijte 200 ml octa do nádržky na prací prášek. Pak klasicky vyperte.

Pro jistotu odmočte i před praním

Když ocet s jedlou sodou spojí síly, pomohou nám zbavit se také zažloutlých skvrn od potu, a to převážně z povlaků na polštáře. Proto pár hodin před praním prádlo s kritickými skvrnami namočíme do kýblu s vodou, jedlou sodou a octem.

Foto: Shutterstock

Jak prát povlečení?

Před praním zapneme zipy. Povlečení pereme naruby, ideálně jednou za 14 dní. V případě nemoci, nadměrného pocení či veder frekvenci zvyšte na jednou týdně. Mysleme na to, že postel je plná prachu, nečistot a odumřelých buněk, takže se zkuste donutit v rámci pevného zdraví raději k častější výměně povlečení.

Pereme v kvalitním pracím prostředku na 40 °C. Společně s následným žehlením tak zničíme veškeré bakterie. Neperte na vyšší teploty, snadněji vyblednou barvy a povlečení bude působit opotřebovaně.

Jak sušit a žehlit povlečení?

Sušit můžeme prakticky jakkoliv. V letních měsících je samozřejmě nejekonomičtější, nejrychlejší a nejpraktičtější sušit venku. Prádlo voní, navíc slunce dokáže vybělit skvrny.

Povlečení žehlíme naruby, ještě mírně vlhké a žehličku nastavíme maximálně na 200 °C. Pozor na plastové zipy a plastové knoflíky.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments