Poznejte příznaky rané cukrovky. Můžete tak zabránit devastaci nervů a selhání ledvin

S cukrovkou se v dnešní době potýká mnoho lidí všech věkových kategorií. Existují dva typy diabetu, které umí značně znepříjemnit život. Důležité je poznat potíže včas.

Diabetes je autoimunitní chronické onemocnění, které se projevuje poruchou metabolismu sacharidů. Pokud cukrovku nezačneme léčit včas, může dojít i k selhání ledvin nebo poškození nervů dolních končetin, což může skončit i amputací. Součástí léčby diabetu je dodržování diety určené ošetřujícím lékařem. Sníží se příjem sacharidů i cholesterolu a živočišných tuků. Součástí léčby je dostatek pohybu, v průměru minimálně 30 minut dlouhá 4krát týdně.

Diabetes 1. typu

Diabetes 1. typu se může projevit v každém věku, nejčastěji v dětství a mladistvém období. Náhle se objeví zvracení i rychlý úbytek váhy a stav nemocného se rychle zhoršuje. První projevy nastanou většinou jako součást jiné nemoci, kdy se spotřebovává více inzulínu v těle, což se vyrovnává podáváním inzulínu.

Diabetes 2. typu

Diabetes 2. typu se většinou objevuje u dospělých pacientů, ale i u dětí. Je považován za civilizační onemocnění. K jeho vzniku přispívají faktory, jako jsou obezita, nedostatek pohybu, nevhodné stravovací návyky, vysoký krevní tlak a dlouhodobý stres. Neprojevuje se příliš nápadně a probíhá skrytě i několik měsíců.

Foto: Shutterstock

Varovné signály cukrovky

Oba typy diabetu mají stejné varovné příznaky, jako je hlad a únava. Tělo přeměňuje jídlo na glukózu v krvi, a pokud není její hodnota v rovnováze, protože tělo neprodukuje dost inzulinu, přichází úbytek energie. Přidává se neuhasitelná žízeň, rozmazané vidění, časté močení, kožní potíže a špatné hojení ran, bolesti nohou a změny v dýchání. Přítomnost glukózy lze otestovat pomocí detekčních proužků.

Léčba obou typů diabetu

Důležitá je správná životospráva. Diabetes 1. typu se léčí podáváním krátkodobě nebo dlouhodobě působícího inzulinu, který se často podává pomocí inzulinového pera. Diabetes 2. typu se léčí kromě inzulinu i užíváním antidiabetik, které příznivě ovlivňují inzulinovou rezistenci. Metformin  je důležité vysadit 48 hodin před chirurgickým zákrokem s použitím kontrastní jodové látky. Při léčbě inzulinem v kombinaci s léčbou metforminem, se pak pacientovi nevysazuje.

Foto: Shutterstock, zdroj: CDC

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments