Za cukrovkou nestojí zvýšený příjem cukru. Návštěva toalety vám napoví, zda u vás propukla

Příznaky cukrovky druhého typu se mnohdy zaměňují s jinými zdravotními obtížemi. Poradíme vám, jak odhalit, že se s vaším tělem něco děje.

Ještě než nastanou komplikace

Diabetes druhého typu je někdy složité odhalit. Pokud se člověk nezaměří na včasnou diagnostiku, někdy se dostává k lékaři až v pozdějším stádiu, kdy již nastupují komplikace. Přitom existují příznaky, které vám jasně napoví. Takto si můžete včas pomoci a navštívit lékaře v době, kdy je nemoc v raném stádiu.

Co se děje v těle

Při cukrovce náš organismus neprodukuje nebo nevyužívá inzulín pro přeměnu glukózy na energii. Tím pádem prudce narůstá hladina cukru v krvi. Vysoká hladina cukru v krvi dále negativně ovlivňuje funkci některých orgánů. Symptomů je přitom mnoho, některé z nich si nyní uvedeme.

Často na malou

Zvýšil se v poslední době počet vašich návštěv toalety a nemáte pro to vysvětlení pouze tím, že jste zvýšili příjem tekutin? V noci se budíte a potřebujete častěji chodit na malou? V těchto případech je vždy lepší nechat se otestovat, zda netrpíte počáteční fází cukrovky druhého typu. Počet návštěv toalety za den by neměl překročit číslo deset, a to ani v případě, že jste dlouhodobě zvýšili příjem tekutin na zdravou mezi dvou litrů denně.

Foto: Shutterstock

Zátěž pro ledviny

Konzultant endokrinologie v nemocnici Fortis Srinivasa, P. Munigoti, k tomu dodává: „Cukry v moči jsou při cukrovce ve velmi vysokých hodnotách. Při jejich vylučování s sebou berou také tekutinu.“ Mungioti dále vysvětluje, že když se hladina glukózy či cukru v krvi zvýší, ledviny musí vyvinout více úsilí na tom, aby cukry z těla vyloučily.

Při neléčené cukrovce se pacienti dokonce budí co dvě až tři hodiny s potřebou navštívit toaletu. Pokud nemoc dále nezjistí a nezačne se léčit, představuje tato situace poměrně velkou zátěž pro ledviny a močový měchýř.

Další příznaky

Začínající cukrovku můžou odhalit i další příznaky. Například záněty dásní, změna barvy kůže, mravenčení v oblasti končetin, poruchy zraku, ztráta sluchu nebo letargie. Objevují se ale například také nesynchronizované spánkové cykly. Mungioti nabádá pacienty, aby včas vyhledali lékaře a případně vyloučili začínající diabetes při výše zmíněných potížích.

Diabetes je možno odhalit i podle četnosti návštěv toalety.

Foto: Shutterstock, zdroje: Diabetes.org, Healthline

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
arnošt
arnošt
11 měsíců

ASi jsem to dostal mám tyto příznaky a k tomu mi hrozně páchne moč a přišlo to nečekaně….