Prací prášek vyrábím z nejlevnějšího mýdla. Vyperu lépe než s práškem z Německa

Prací prostředky nejsou úplně levná záležitost. Navíc obsahují i složky, které mohou u citlivějších jedinců způsobit podráždění pokožky. Chcete-li účinný prostředek, který nestojí stovky korun, navíc je šetrný a můžete v něm prát i oblečení pro děti, vyrobte si ho sami. Zabere vám to asi 20 minut času a platí zde to samé, co při vaření jídla. Čím méně ingrediencí, tím lépe.

Účinný, šetrný a levný

Budete potřebovat pouze 2 šálky jedlé sody, 2 šálky prací sody, 2 šálky boraxu a 1 šálek mýdlových vloček.

Jedlá soda neutralizuje veškeré pachy, které se na oblečení uchytily. Borax je zase extrémně zásaditý a zbaví prádlo mastných skvrn. Poradí si i s barevnými fleky od hořčice nebo rajské omáčky. A u vašeho bílého oblečení jistě oceníte jeho bělící schopnosti. Přírodní mýdlo je skvělý čistič bez škodlivých toxinů a prací soda zase změkčuje vodu. Také bojuje s odolnými skvrnami, mastnotou a zamezuje vzniku přebytečné pěny v pračce.

Na jednu várku prádla vám postačí asi 1/3 šálku této směsi. Samozřejmě do ní můžete pro více vůně přidat i zhruba 30 kapek čistého éterického oleje. K prádlu se nejlépe hodí levandule, citron, růže, máta nebo olej z čajovníku.

Všechny tyto ingredience stačí promíchat a uskladnit do vzduchotěsné, nejlépe skleněné nádoby, aby se prášek nehrudkoval. Pokud by přesto vlhkem ztvrdl, raději ho vyhoďte. V pračce by se mohl špatně rozpouštět a zanechávat na prádle mýdlové hrudky.

Dáváte přednost tekutému?

Máte-li raději tekutý prací prostředek, můžete si vyrobit i ten. Opět budete potřebovat jen mýdlo, prací sodu a borax. Mýdlové vločky nebo nastrouhané přírodní mýdlo, například kastilské, rozpusťte na sporáku ve 3 litrech vody. V dalším hrnci nebo misce smíchejte ½ šálku boraxu se 2 litry studené vody a v posledním rozpusťte ½ šálku prací sody ve 2 litrech vody. Nakonec smíchejte obsah všech 3 hrnců nebo misek dohromady a přidejte studenou vodu na konečných 12 litrů přípravku. Směs nechte za občasného promíchání asi 24 hodin odpočívat. Na vyprání 1 pračky vám postačí ½ šálku této tekutiny.

Obě metody jsou nákladově neuvěřitelně efektivní a vaše oblečení vám pravděpodobně vydrží i déle. Nebude totiž vystaveno působení agresivních chemikálií.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments