Pradlena z hotelu prozradila svůj trik na dokonale měkké a příjemné ručníky. Už je nebudete prát jinak

Zapomeňte na aviváže. Ty nejen, že ničí sušičky a neprospívají ani vaší pračce, ale mohou způsobovat nepříjemnou dermatitidu a alergie. Chemický koktejl ale pro své ručníky rozhodně nepotřebujete. Jak na to?

Aviváž má stopku

Možná už jste to zjistili také. Skutečné složení mnoha aviváží není nic, co byste si na své tělo přáli přiložit, natož pak na několik hodin denně. Chemický koktejl je navíc zcela škodlivý pro sušičku na prádlo. Pokud aviváž používáte, vaše textilie mají právě do sušičky vstup zakázán. Může dojít k nevratnému poškození filtrů. Aviváž totiž ucpává jemné součásti sušičky. Mimo to se podílí i na tom, aby látky méně dýchaly. I z běžné bavlny se tak stává vcelku neprodyšný materiál. Některé aviváže v sobě navíc obsahují silné alergeny.

Správné praní má několik zásad

Tak za prvé, když si přejete ručníky dobře a kvalitně vyprat, těžko se vám to podaří v přeplněném bubnu pračky. Vždy proto do přístroje vkládejte jen tolik textilií, kolik určuje prací program. Nestyďte se použít váhu a prádlo zvážit. Každý prací program má uvedeno, kolik prádla zvládne efektivně vyprat. Když pračku přetížíme, vůbec si nepomůžeme.

Pracího prášku tak akorát

Druhé pravidlo se týká pracího prášku. Opět zlaté pravidlo, že méně je více. Když prášku použijete hodně, z vláken se nevymyje. Prášek tak zůstává uvnitř tkaniny a, podobně jako aviváž, působí negativně na naši pokožku.

Ručníky perte na teplotu, kterou uvádí výrobce. Nejčastěji se jedná o teplotu okolo 60 stupňů Celsia, u bambusových vláken to ale může být jen 40 stupňů Celsia.

Foto: Shutterstock

Namáčejte prádlo

Když se jednou naučíte používat jedlou sodu, už nebudete chtít jinak. Následně vám bude stačit kratší prací program, vaše prádlo bude dokonale vypráno. Soda má jemně žíravé schopnosti, aniž by ublížila textiliím. Špína se vytratí. Přes noc nechejte ručníky v lázni ze sody, ráno je vložte do pračky. Tento trik se hodí nejen pro ručníky, ale i pro další znečištěné textilie.

I sušení ručníků má velký vliv na jejich hebkost. Nejlepší je samozřejmě sušička, ze které vytáhnete dokonale nadýchané prádlo. Pokud sušíte venku, nedávejte ručníky na slunce. Ztvrdly by. Nejlepší je najít si místo ve stínu. Tam, kde je dostatečné proudění vzduchu.

Foto: Shutterstock

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

A ten trik, který údajná pradlena prozradila, je…?