Prádlo vám uschne dvakrát rychleji, a to i v zimě. Češi ho stále neumí správně pověsit

Nepříjemné obcházení sušáků prádla v bytě i nechuť do žehlení může být minulostí. Prvním řešením je sušička. Mnohem levnější je ale naučit se prádlo správně pověsit. Pokud prádlo dobře pověsíte, bude suché mnohem rychleji a žehlení bude jednodušší.

Praní prádla v zimních měsících

Sušičkou stále nejsou vybaveny všechny domácnosti, a i pokud by byly, sušáky prádla nemohou zcela vymizet. Proto se vyplatí znát několik pravidel o tom, jak prádlo správně věšet a sušit. Vyplatí se to zejména v zimních měsících, kdy omezujete větrání a sušení prádla v interiéru znamená zvýšenou vlhkost. Potýkat se s plísněmi jistě nechcete, jednodušší je, zaměřit se na to, aby prádlo uschlo co možná nejrychleji. Můžete tomu pomoci.

Věnujte péči pračce

Hebké a voňavé prádlo začíná u čisté pračky. Pračka je místo, kde panuje zvýšená vlhkost s minimální možností větrání. Rozmnožují se bakterie, rostou nejrůznější plísně. Pračku byste měli důkladně vyčistit jednou za 14 dní. Také je důležité dodržovat střídání teplot praní prádla. Krátké cykly s nízkou teplotou by se měly střídat s cykly dlouhými při vysokých teplotách. Prací prášek se díky tomu dobře vymáchá a pračka se částečně pročistí. (To samozřejmě nenahradí hloubkové a důkladné čištění.)

Foto: Shutterstock

Perte menší množství prádla

Vlivem růstu cen energií se snaží mnozí na praní prádla ušetřit a pračku plní na maximální možnou kapacitu nebo přes ni. Prádlo je poté pokrčené a málo provoněné. Rovněž vymáchání a vyždímání není dostatečné. Takové prádlo schne hůře a déle. Vkládejte do bubnu pračky menší množství a dejte pozor i na to, že každý program je určený pro jiný objem prádla. Pokud máte pračku, která je určená pro praní například 9 kg prádla, u programů pro vlnu nebo syntetiku můžete vložit jen poloviční množství.

Efektivní věšení prádla

Prádlo schne mnohem rychleji, když má kolem sebe dostatek vzduchu. Proto dělejte na sušáku větší rozestupy nebo použijte drobný trik. Košile, halenky, trička pověste na sušák už na ramínka. Prádlo bude schnout ve vertikální pozici, bude voňavější a lépe jej vyžehlíte. S ramínky proudí vzduch kolem prádla lépe, doba schnutí se výrazně zkrátí.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments