Prát spodní prádlo samostatně nebo s ostatními kousky? Odpověď je zcela jednoznačná

Lidskou přirozeností je zjednodušovat si práci. U tak nenáviděné činnosti, jakou je praní prádla, to přitom platí dvojnásob. Však to znáte – vše naházíte do jednoho prádelního koše, od bílé halenky přes manželovy kalhoty až po dětské punčocháče. Nebudeme vám do toho mluvit, nakonec každý ať si své prádlo pere, jak je mu libo. Jednu věc ale zamlčet nemůžeme. A sice, co se stane, když budete prát své spodní prádlo s ostatním oblečením.

Na spodním prádle jsou kousky výkalů s bakteriemi

Vědci zjistili, že na průměrném kousku spodního prádla je po dní nošení přibližně desetina gramu výkalů. Jistě, můžete být čistotnější než zbytek populace, ale opravdu chcete něco takového dávat do pračky spolu s dalšími svršky? V průměru se do vody v pračce dostane 100 milionů bakterií E.coli a zlatého stafylokoka.

Moderní pračky snižují teplotu vody

Plně automatické pračky nám hodně zjednodušují práci. Ideální teplotou, ve které bychom měli mýt oblečení, postupně klesá a je naprosto v pořádku, když běžné oblečení perete na 15 stupňů. Ale abychom zabili veškeré bakterie, které jsou zejména na spodním prádle (viz výše) potřebujeme teplotu alespoň 40 stupňů. Proto je třeba spodní prádlo prát zvlášť za výrazně vyšší teploty.

Co když je v prádle utěrka?

Dobrá hospodyňka si v kuchyni vždy drží naprostou čistotu. Přesto, když pere, možná si neuvědomí všechny souvislosti, a dá do jedné várky utěrky spolu se spodním prádle, o kterém jsme si už řekli, že obsahuje poměrně značné množství bakterií. Kam až se dostanou?

Nedělejte to svým dětem

Vše výše uvedené se ještě násobí v případě dětí, které obvykle ještě nemají dostatečně vybudovanou imunitu. Tam, kde dospělý kontakt s bakteriemi většinou přežije bez úhony, protože se s nimi už v minulosti setkal, mohou mít děti velké problémy. Pokud jsou navíc nemocné, obecně se doporučuje prát vše alespoň na 60 stupňů, aby oslabená imunita nedostala zabrat ještě více.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
38 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ajka
Ajka
5 měsíců

Díky za info

Razulka
Razulka
6 měsíců

Takže vše, co si koupím tady https://nerio.cz/ tak musím prát odděleně? Hm, tak to je pakárna. Já teda byla zvyklá třídit jen podle barvy.

Fanda
Fanda
2 let

Já se myji 1x za měsíc. Když se zpotím tak pot utřu do utěrky. Po WC si ruce zásadně nemyji. Když mám hlad tak si buď koušu nehty nebo se drápu ve frňáku. Jinak prdění a krkání je u mne na denním pořádku. Naposledy sem si prdnul tudle v trolejbusu a že to bylo slyšet…nechápu proč mne vyhodili a dokonce si mnozí zacpávali nos. Jo hygiena musí bejt a na tu já sem machr.

Lucie
Lucie
2 let

Tak, kalhotky peru oddelene od ostatniho pradla od doby, kdy me ucila tridit pradlo moje maminka a ani na to nepotrebovala vedecke zavery

Dobrá rada pro autorku článku
Dobrá rada pro autorku článku
2 let

Jéééžíší, to jsou kraviny. Na jednu stranu se dočtu, že nejvyšší koncentrace bakterií se nachází v kuchyni a zejména dřezu, WC mísa je ve srovnání s ním lázeňskou oázou, no a pak zde toto. Nejde pak o opačný problém? To jest, že ty utěrky 😀 zamořují bakteriemi z dřezu a kuchyně naše spoďáry? Perte Lucie Proutková na 60°C, protože tělesné “exkrementy” (tj. i pot) nižší teploty z prádla nedostanou, utěrky žehlete na *** (tj. nejvyšší teplotu) s párou (ta má, předpokládám, kolem 100°C) a věřte, že infekce ze spoďárů se nemusíte obávat. Teď mě ještě napadlo, jak to asi je… Číst vice »

Pavla
Pavla
2 let

Desetina gramu. Né gram 🙂 🙂 přečtěte si to pořádně

MonikaP
MonikaP
2 let

10 gramů exkrementu ? Tak tam musí být hodně naprděno 😅🤣😂

Ivka
Ivka
2 let

Chci vidět někoho, kdo si vypere krajkové drahé prádlo na 90°, aby odstranil 10 g fekálií 😉. A taky mne zajímá, jak se takové množství vejde na provázek u tanga kalhotek 😀.

Eva
Eva
2 let
Reply to  Ivka

Desetina gramu ….

Wiki
Wiki
2 let
Reply to  Ivka

Je tam psáno 0,1 g, ne 10 g ….

Mirous
Mirous
2 let
Reply to  Ivka

Neumíte snad číst, desetina gramu není deset gramů.

Eva
Eva
2 let

Utěrky a ložní prádlo se odjakživa vyváří, nikdy by mě nenapadlo prát je se spoďárama, natož na 15 stupňů, minimální teplota, na kterou peru, je 40. Moje máma prala všechno na 60 nebo 90, 40 stupňů ani nepoužívala, ale tehdy byla úplně jiná kvalita oblečení.