Před odchodem z domu musíte dát do mrazáku minci. Zachránilo to už miliony domácností

Víte, jak poznáte, že v době, kdy jste byli mimo domov, nedošlo k výpadku proudu? Zkuste jednoduchý trik s mincí. Krátkodobý výpadek většinou nic neohrozí, ale několikadenní už může způsobit pořádný problém. A to zejména u potravin, které musí být v chladu.

Potraviny mohou rozmrznout

Samozřejmě že pokud po návratu najdete rozmrzlé potraviny, konzumovat je nebudete. Mohou se v nich – a s největší pravděpodobností budou – vyskytovat nebezpečné bakterie. Mezi nimi třeba salmonela nebo E-coli. Bohužel ve chvíli, kdy jídlo rozmrzne a znovu zmrzne, nemusíte si toho všimnout. Díky minci tomuhle problému a případným potížím snadno předejdete.

Jak poznat, že mrazák celou dobu fungoval?

Hrnek, mince a voda. To je vše, co budete potřebovat. Nalijete do hrnku vodu, a dáte ho na mrazák. Ve chvíli, kdy voda v hrnku zmrzne, na ni položíte minci. Mince musí zůstat celou dobu nahoře. Po návratu ji zkontrolujete – Pokud by byla mince na dně hrnku, víte, že nestal problém.

Mezitím, co jste byli pryč, vypadl proud a nešel tak dlouho, že potraviny rozmrzly. Voda roztála, mince skončila na dně. Našli jste minci nahoře? Pak je vše v pořádku, potraviny držely celou dobu stabilní teplotu a jsou zdravotně nezávadné.

Foto: Shutterstock

Nikam neodjíždíte? Trik je i efektivní kontrolou mrazáku

I když se nechystáte nikam, můžete tento trik použít jako kontrolu mrazáku. Zkrátka uděláte vše, jako při odjezdu – připravíte si hrnek, necháte v něm zmrznout vodu a pak na ni položíte minci. Po 24 hodinách zkontrolujete, zda je mince stále nahoře. Pokud není, je to problém – znamená to, že mrazák nefunguje, jak by měl. Měli byste ho odmrazit, a pak vyzkoušet trik znovu – někdy to zabere. Je možné, že se díky tomu stabilizuje a bude fungovat tak, jak má. V opačném případě je nutné nechat ho zkontrolovat a opravit, jinak riskujete zdraví.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
2 měsíců

Tohle je jeden z mála zdejších článků, který má smysl. Akorát je podle mě zrecyklovaný. Jsem si skoro jistý, že jsem ho tu četl na jaře.

Petr
Petr
2 měsíců

Hmm a nebo se podívejte na el. budík, mikrovlnku, troubu a poznáte, že vám to vyresetovalo čas.

Tomáš
Tomáš
2 měsíců
Reply to  Petr

Pokud ovšem takovou možnost máte, a víte, za jak dlouho se čas vyresetuje.
U nás doma nemáme ani mikrovlnku ani elektrický budík, a naše trouba má asi nějaký záložní akumulátor, protože při stěhování nebyla zapojená asi 10 hodin, a čas ani nastavení programů se nevyresetovaly.