Přehled stromů vhodných do malé zahrady. A který bude ten pravý pro vás?

Máte malou zahradu, přesto na ní chcete mít stromy? Pak musíte věnovat trochu času výběru toho pravého stromu, který se na vaši zahradu vejde. Výběr je poměrně široký, a i pro vás se najde ten pravý. V první řadě si zjistěte, jaké výšky strom doroste a za jak dlouho. Mohli byste být časem nepříjemně překvapeni. Strom si ale můžete pořídit i v případě, že máte pouze terasu nebo velký balkón – mnoho druhů se dá totiž pěstovat v květináči. Při výběru je potřeba položit si i další otázky. Chcete strom, který bude sloužit zvířatům, nebo strom pro okrasu? Nebo chcete strom, který vám bude poskytovat každý rok ovocnou úrodu? Od toho se odvíjí další výběr.

Okrasné stromy

Existuje mnoho krásně barevných stromů, které se pěstují kvůli barvě a aby se staly ozdobou vaší zahrady. Mezi ně patří například japonské javory. Jsou malé, rostou pomalu a mají listy překrásné rubínové nebo vínové barvy. Nesvědčí jim přímé slunce. Dají se pěstovat i v květináčích jako bonsaje. Díky svému nízkému vzrůstu jsou vhodné i do menších zahrad.

Stromy pro zvířata

Pokud máte opravdu málo místa, a přesto chcete udělat radost zvířatům, můžete vysadit například jeřabiny. Dají se sehnat druhy, jejichž výška je maximálně 4 metry. Poskytují červenkám, kosům, nebo drozdům bobule, které jsou bohaté na živiny.  

Ovocné stromy seženete i v keřové úpravě, nezaberou příliš místa. / Foto: Shutterstock

Magnolie

Překrásný okrasný strom s nádhernými květy. Dá se pěstovat jako strom, ale i jako keř, takže může být to pravé právě pro vaši zahradu. Například šácholan hvězdovitý, u nás hojně pěstovaný, bude překrásnou dekorací naší zahrady. Dorůstá výška 2–3 metry a lze jej pěstovat i v květináči. Má krásné bílé středně velké květy.

Ovocné stromy

S malou zahrádkou se nemusíte vzdát ani ovocných stromů! Existují malé stromky nebo drobné keře, které se dají pěstovat i v květináči a mohou vám i tak dát v sezóně chutné plody. Nebudou dávat sice tak velkou úrodu jako klasické velké dřeviny, ale vypadají krásně a pár plodů z nich mít při správné péči budete.

Foto: Shutterstock, zdroj: Gardenersworld

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Tyhle rady raději nebudu komentovat – nechci být sprostá – já se totiž tvorbou zahrad už přes 20 let živím… 🙁