Překvapivé zjištění: aspirin může dát na frak tuberkulóze

Byl nalezen zcela nový systém pro léčbu tuberkulózy rezistentní na léky. Bylo odhaleno, že tuberkulóza napadá krevní destičky, aby oslabila imunitní systém. Počet nakažených tuberkulózou je po celém světě stále vyšší. Tuberkulóza rezistentní na antibiotika je obzvláště nebezpečná, a její léčba je strašlivě drahá. Léčit by se ale dala zvýšením imunitního systému.

Ke sledování tohoto modelu byla použita fluorescenční mikroskopie, díky které bylo možné sledovat tvorbu srážlivosti krve a aktivaci destiček v okolí infekce. Díky tomu měli odborníci možnost sledovat interakci buněk v reálném čase, díky čemuž pak vědci mohli sledovat průběh nemoci.

Napadené krevní destičky

Vědci tušili, že infekce tuberkulózy krevní destičky napadne, aby se dostala do imunitního systému a nabourala ho. Tak se i stalo. Vědci tedy logicky nasadili léčbu pro ochranu krevních destiček, a aplikovali také aspirin. Pomocí něj opravdu dokázali zabránit napadení krevních destiček a posílit imunitní systém.

Využití antitrombocytálních léčiv

Je to vůbec poprvé, co bylo na zvířecím modelu zjištěno, že tuberkulóza má negativní vliv na krevní destičky. Díky tomuto objevu by mohly být na léčbu nasazeny antitrombocytální léčiva. Výzkum byl proveden v Austrálii, kde je ročně napadeno více než 1400 jedinců. Léčba se pohybuje okolo 250 tisíc dolarů. V zemi do rizikové skupiny patří 1,2 milionů lidí.

Autor: Radek Chlup

Externí autor magazínu AAzdraví.cz.