Překyselení žaludku je tichý zabiják, o kterém se málokdy mluví

Těžký pocit na hrudi, zažívací obtíže, pálení žáhy či dlouhodobé zdravotní problémy mohou být výsledkem špatného stravování. Jídelníček by měl obsahovat nejen vyvážený počet bílkovin, sacharidů a tuků, ale také je třeba dohlížet na rovnováhu mezi příjmem kyselinotvorných a zásadotvorných potravin.

Vyvarujte se nejkyselejších dobrot

Název sice může znít jasně, ale nenechte se zmást. Kyselinotvorné potraviny totiž obvykle nenesou kyselou či hořkou chuť. Nejčastěji jsou slazeny pomocí rafinovaného cukru a má je v oblibě skoro každý z nás. Denní příjem přeslazených limonád, dortů, bílého pečiva a masadokáže ve vašem těle vytvořit skutečně kyselé prostředí. O něco méně pak působí při tvorbě kyselin například přílohy jako rýže nebo brambory.

Na přední příčce se také drží různé emoce, známé jako je stres, hněv či strach. Výsledkem příjmu častých kyselinotvorných potravin pak může být osteoporóza, neplodnost, alergie, ekzémy, cukrovka a další nepříjemnosti.

Citrón nebo mořské řasy se přimluví za vaše zdraví

Ačkoli je citrón kyselý, v těle vytváří prostředí zásadité a bojuje tak proti kyselinotvorným potravinám. Stejným způsobem pomůže mladý ječmen, bylinky, chřest nebo například mango. Nic nezkazíte ovocem a zeleninou ze zahrádky a třešničkou na dortu už je jen meditace a pravidelný relax.

Překyselení postupuje pomalu a jistě, a proto je třeba se mu bránit

Při dlouhodobé stravě s převažujícími kyselinami začne organismus odebírat vápník z kostí, což je jen začátek problematických stavů. Později tento minerál začne chybět i v dalších místech a nastupují nepříjemné obtíže ve formě alergií nebo například akné.

Pokud se vám nedaří i po úpravě stravy nastolit rovnováhu, zaměřte se i na svůj běžný den. Zahrňte do něj více delších procházekhluboké dýchání a bylinkové čaje.

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments