První gynekologické vyšetření. Kdy a jak ho správně absolvovat?

Máte doma dceru v pubertě a lámete si hlavu, kdy s ní zajít poprvé na gynekologii? Nebo jste sama mladá dívka, která má plnou hlavu otázek s menstruací, antikoncepcí a prvním pohlavním stykem? Pak vás jistě zajímá, kdy je vhodné nebo dokonce nutné jít poprvé na gynekologické vyšetření. Čtěte dál a dozvíte se vše potřebné!

Mýty kolem první návštěvy gynekologa

Kolem první návštěvy gynekologa panuje plno mýtů. Někdo tvrdí, že je potřeba vykonat první návštěvu ve chvíli, kdy dívka dostane měsíčky, jiný, když má 15. narozeniny. Někdo je přesvědčen, že ten správný čas nastává s první sexuální zkušeností a jiný zase, když nastanou zdravotní problémy. Které tvrzení je správné?

Neexistuje jednoznačný názor na první návštěvu gynekologa. Řídit byste se proto měli hlavně svým zdravím, a také zdravým rozumem. Pokud je dívce patnáct let, nemá přítele, nechystá se zahájit pohlavní styk, ani nemá zdravotní komplikace, je zbytečné ji do vyšetření tlačit. A stejně tak pokud je dívce třináct let, má bolestivou menstruaci, nepříjemný výtok či jiné zdravotní problémy, není na co čekat a první návštěvu gynekologa vykonat.

Kdy jít poprvé na gynekologii

Jak tedy dosavadní informace nejjednodušeji shrnout? Poprvé byste měla navštívit gynekologa ve chvíli, kdy máte zdravotní komplikace, jako např. bolestivou menstruaci a výtok, který se vymyká normálu, tzn. že má jinou barvu, hustotu, zapáchá apod. Pokud je vám již patnáct let a dosud nemenstruujete, též byste měla vyšetření podstoupit, aby lékař zjistil, proč se měsíčky zpozdily.

Máte již menstruaci pravidelnou a najednou ustala, přestože nemáte pohlavní styk? Opět důvod k návštěvě gynekologa! První návštěva je také vhodná, pokud se chystáte zahájit sexuální život a chcete si předem zajistit antikoncepci.

Pokud jste pohlavní styk již měla, rozhodně s návštěvou gynekologa nečekejte! Lékař musí zahájit cytologické vyšetření, kterým určí přítomnost papilomavirů a změny na čípku, jež mohou znamenat i počínající rakovinu děložního čípku. Pravidelná prohlídka je proto velmi důležitá.

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.