První signály nemocného srdce se objevují na různých místech těla. Rozpoznejte je před úderem infarktu

Jste unavení a trápí vás úzkosti? Nebo vás při čištění zubů překvapila oteklá dáseň? Pak to může ukazovat na onemocnění srdce. Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky u lékaře.

Kdo je ohrožen onemocněním srdce

Srdeční sval musí pumpovat krev a dodávat kyslík a živiny všem vnitřním orgánům. Pracuje bez ustání, proto není divu, že je sval náchylný na onemocnění.

Vyšší riziko srdečního onemocnění mají osoby ve vyšším věku, obézní a trpící vysokým krevním tlakem. Riziko je zvýšené u kuřáků a osob s vysokou hladinou cholesterolu.

Nejčastější úmrtí je spojené se srdeční nemocí

Onemocnění srdce jsou nejčastější příčinou úmrtí nejen v České republice. Některým úmrtím by se dalo předejít, kdyby lidé dokázali včas zareagovat na signály, které jim nemocné srdce vysílá. Některé signály jsou jen mírnou obtíží, jiné už značí velmi závažný stav. Jak rozpoznat onemocnění srdce?

Mírné příznaky onemocnění srdce

  • Únava – únava bývá připisována fyzickému i psychickému vypětí. Málokdy si ji spojíte s onemocněním srdce. Na srdce ukazuje dlouhotrvající (chronická) únava, která se nelepší ani při dostatečném odpočinku.
  • Krátký dech – při minimální námaze lidé s onemocněním srdce nemůžou popadnout dech. Jestli patříte mezi ty, kterým vyjít 5 schodů dělá obtíže, na vině může být nemocné srdce.
  • Otoky – jakmile srdce neplní funkci dostatečně, začínají vám otékat končetiny. Tekutina se může hromadit i v břiše.
  • Kašel – zvýšený tlak na plíce, který je způsobený hromaděním tekutiny, je příčinou dušnosti nebo kašle. Nahromaděnou tekutina na plicích má na svědomí nedostatečná funkce srdce.
  • Oteklé dásně – opuchlé, zduřelé a citlivé dásně mohou souviset s onemocněním srdce.

Závažné příznaky onemocnění srdce

  • Bolest na hrudi – pocit tlaku, pálení, svírání. Bolest za hrudní kostí může být signálem blížícího se infarktu. Bolest se může objevovat i v horních končetinách, v rameni, v krku, a dokonce i na bedrech.
  • Nepravidelný puls – závažným příznakem je dlouhodobý nepravidelný puls. Jestliže zaznamenáte nepravidelný puls a zároveň jste unavení okamžitě vyhledejte lékaře.
  • Náhlé pocení – jestliže vás bez příčiny polije studený pot (a nejedná se o hormonální výkyv u žen v menopauze) pak se jedná o závažný signál onemocnění srdce.
  • Svírající úzkost – dlouhotrvající úzkost a pocit strachu bez příčiny může značit srdeční poruchu.

Nevynechávejte preventivní prohlídky u lékaře. V počátečních fázích onemocnění úspěšně zabírají léky i změna životosprávy.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments