Rámy oken budou zase jako nové. Stačí smíchat 2 suroviny a dostanete z nich letitou špínu bez poškození

Pravidelný úklid oken pro nás většinou problémem nebývá. Stačí voda s trochou octa a stěrka a za pár minut je zase čisto. Ale rámy? Do těch se nám příliš nechce. Bojíme se zdlouhavé práce.

Když se přistěhujete do nového bytu

Jakmile se ocitnete v novém bytě, jedou z prvních úklidových prací, která na vás čeká, je umývání oken. Pro někoho relax, pro jiného nutnost a nekonečná otrava. Povrch skleněné části oken se nám s pomocí stěrky podaří vyčistit velmi rychle. Někdo používá i robotický čistič na okna. Na okenní rámy ale zatím nic vymyšleno nebylo. Proto je musíme pracně čistit zcela sami.

V novém bytě bude nejlepší, když celý prostor rámu nejprve vysajete úzkou hubicí vysavače. Nečistoty zmizí, alespoň tedy ty větší.

Na zbytek budete mít vychytávku.

Pastu na okna vytvoříte ze dvou ingrediencí

Nyní bude potřeba se postarat o zbytek. Na ten budete potřebovat trochu úsilí. A nebo chytrý postup. Stačí totiž, když si vytvoříte speciální čisticí pastu ze dvou ingrediencí. Oblečte si gumové rukavice, pracovní brýle, respirátor, a jdeme na to! Smíchejte peroxid vodíku a jedlou sodu v misce.

Následně směs naneste na místa, kde je stále odolná špína a nechejte působit. Směs se vám podaří nanést na místo například pomocí starého zubního kartáčku, nebo díky staršímu štětci. Nechejte působit čtvrt hodiny a poté umyjte.

Stejná směs se bude hodit i na nečistoty na okenních tabulkách – zbytky plísně nebo odolnější nečistoty snadno zmizí.

Foto: Shutterstock

Pomůže i ocet

O něco méně účinná je stejná čisticí pasta, ve které nahradíte peroxid vodíku octem. I tato pasta bude účinně působit na všechny zašlé nečistoty. Po několika minutách opět přejděte k očištění celého povrchu vlhkým hadříkem.

A je hotovo. Konečně se vám podařilo vyčistit okenní rámy tak, abyste na ně mohli být hrdí.

Foto: Shutterstock

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

Tak já myju rámy 1x max 2x ročně, ale takový sajrajt jsem na nich ještě neměla – a to se přiznávám, že na úklid kašlu jak jen to jde…