Důchody rychle rostou. Ne všem se to ale líbí

V posledních letech se zdá, jakoby růst důchodů neměl absolutně žádný strop. A přestože se očekávalo, že tento růst na nějakou dobu ustane, děje se naprostý opak. Právě důchodce lze označit za vítěze současného zdražování. Ukazují se totiž mechanismy, které jim automaticky navýší penze jenže nad úroveň inflace.

Penze rychle rostou

Jen letos proběhne valorizace penzí hned třikrát, z čehož dvakrát jde o mimořádnou valorizaci, kterou způsobil právě vyšší růst cen. A už tu máme další oznámení, kdy se od ledna příštího roku tyto v posledních letech tolikrát navyšované důchody zvýší opět o 850 korun.

Pravdou je, že důchodci byli mnoho let opomíjenou skupinou a penze v tuzemsku nepatřily zrovna k nejvyšším. To se ale zcela jednoznačně změnilo. Od začátku příštího roku by se výše průměrné penze měla přiblížit 20 tisícům korunám a vzhledem k velké pravděpodobnosti další valorizace v průběhu roku, tuto hranici již brzy hravě překonají.

Zatímco ještě relativně nedávno se řešilo, zda je důchodový systém udržitelný, dnes tyto diskuze prakticky ustaly a vše se nese pouze v duchu co možná nejvyššího navýšení důchodů. Problém je v tom, že otázka udržitelnosti ve skutečnosti nezmizela.

Foto: Shutterstock

Zaměstnancům už se to nelíbí

Ačkoliv to důchodcům přejeme, jen těžko lze přehlédnout, že průměrný důchod bude od příštího roku vyšší než výdělky přibližně 30 procent zaměstnanců v České republice. Ti si totiž musí přijít alespoň na 23 tisíc hrubého, aby takový důchod vyrovnali.

Ze svých platů však hradí vysoké odvody. A vzhledem k tomu, že je důchodový systém průběžný, jsou to právě dnešní zaměstnanci, kteří razantní nárůst důchodů platí. Sami ale zdaleka nemají jistotu, že takové důchody někdo zaplatí jim.

Proti důchodcům vůbec nic nemám, ale poslední rok pořád slyším, jak se jim přidává. Jistě, vše se zdražuje, a tak to vypadá logicky. Jenže mě nikdo nepřidal a musím vše hradit z pořád stejného platu,” říká pan Karel, který vydělává 25 tisíc hrubého. Je tak velmi pravděpodobné, že průměrný důchodce již brzy bude brát více než on. Zatímco jeho zaměstnavatel není aktuálně v dobré kondici a nemůže si dovolit mzdy zvyšovat, důchody rostou automaticky a stále více.

Tento stav bohužel může zadělat na nepříjemnou sociální nerovnost a rozpory mezi jednotlivými ekonomickými skupinami.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
29 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Věra
Věra
4 měsíců

Důchodci byli dlouhou dobu opomíjena skupina lidí v naší společnosti, teď když je inflace a všechno je dražší mají právo žít normálně a ne v nouzi. Mají odpracované roky a někteří pracovali i přes 40 let. Další problém, který vláda neřeší je navýšení mezd kdy pracující lidé vydělávají minimální mzdy při, tak rychlém zdražování.

Věra
Věra
4 měsíců

Souhlasím s navýšením důchodů

Jiří
Jiří
4 měsíců

Nejnižší důchody a nejvyšší ceny v evropě krásně nám to zařídili naši slavní politici. Přestaňte tepat důchodce a běžte raději do Prahy už je čas Blaničtí evidentně nevyjedou 😬😬😬

Cinaksel
Cinaksel
4 měsíců

Zaměstnancům se to nelíbí? Tak zrušte výsluhy. Bude dost peněz. Každý senior byl zaměstnanec,ať nezávidí není či. Jen se strefujete do seniorů. Najdetetsi jiné oběti…korupce… tunelování….atd.

karelka
karelka
4 měsíců
Reply to  Cinaksel

Ano, výsluhy….a částečná invalida je dnešní standard.Pamatuji před revolucí,, že každý částečný invalida si mohl vydělat zbytek jen do průměru, jinak mu byla penze odňata.Dnes si může částečný invalida vydělat kolik chce….

karelka
karelka
4 měsíců

Zaměstnancům se to nelíbí, že budou mít penzisti příští rok průměrnou penzi přes 20 tisíc ? Však zaměstnanci příští rok také budou mít průměrnou mzdu 40 tisíc…

Libuše Šmídová
Libuše Šmídová
4 měsíců
Reply to  karelka

Přesně! Vůbec se mě nelíbí, jak jsme my důchodci neustále poměřováni hlavně s mladými, zdravými lidmi!!
Přeji všem důchodcům pevné zdraví
a hodně radosti❤️

Čestmir
Čestmir
4 měsíců
Reply to  karelka

U seniorů to je ovšem netto, u zaměstnanců je to brutto.

Jiří
Jiří
4 měsíců
Reply to  Čestmir

Co to meleš. Proč když máme evropské ceny už nemáme i evropské platy. Jděte do ulic a netlachejte na internetu!!!!!!

Čestmir
Čestmir
4 měsíců

Pravda, kdo ze seniorů by nebyl spokojen s důchodem převyšující 30.000 Kč od 1.1.2023? Ať žije vláda profesora Fialy!

Čestmir
Čestmir
4 měsíců
Reply to  Čestmir

Oprava: převyšujícím

Marie
Marie
4 měsíců
Reply to  Čestmir

A kdo těch 30 000 má? Já nemám ani polovinu. Když se tam počítají důchody papalasu a pak se to zprůměruje,tak to tak vypadá,ale opak je pravdou.

Vlmatrut
Vlmatrut
4 měsíců
Reply to  Čestmir

Jsi se posr.l né?? 30000 jó 47 let jsem makal a kde.bych je sebral??

Karelka
Karelka
4 měsíců

Není nic jednoduššího velké důchody ponížít a ty nejmenší zvyhodnit. Jenže to by se dotklo panstva.

Čestmir
Čestmir
4 měsíců
Reply to  Karelka

I tak jsou u nas důchody nejvíce rovnostařské v celé EU. Vy jste od Okamury?

karelka
karelka
4 měsíců
Reply to  Čestmir

Nikoli, od Babise:-)

Čestmir
Čestmir
4 měsíců
Reply to  karelka

Valorizační zákon je z dílny ČSSD. Babiš se jako ministr financí vztekal a vůbec valorizaci důchodů nechtěl připustit. Pak otočil, když si uvědomil manipulovatelnost většiny seniorů.

Vlmatrut
Vlmatrut
4 měsíců
Reply to  Čestmir

Ty asi od Husáka né??

Čestmir
Čestmir
4 měsíců
Reply to  Karelka

A jak by se promítly rozdíly v celoživotních platbách uklizeček a ministrů v jejich důchodech?

karelka
karelka
4 měsíců
Reply to  Čestmir

jak by se promítly….zkrátka při vstupu do penze se každý ocení dle jeho celoživotních zásluh.No a pak už všem přidávat stejně.

Čestmir
Čestmir
4 měsíců
Reply to  karelka

Přišel jste ze schůze SPD ? Valorizace důchodů stejnou částkou není nikde na světě a už to odmítly i nejvyšší soudy v republice.

Karelka
Karelka
4 měsíců
Reply to  Čestmir

A dát každému po odpracování 25 let, nebo neodpracovaní 25 let, 10 tisíc penze je správně…

Last edited 4 měsíců by Karelka
Margareta Jantošová
Margareta Jantošová
4 měsíců
Reply to  Karelka

A napadlo vás proč mají někteří vyšší důchody a někteří nižšší?🤷

karelka
karelka
4 měsíců

Tak důvodů může být několik, ale jedno je jisté, že nemaji odpracované roky…a do kasičky tudíž dali málo….Jedna naše rodinná známá je od 40 let doma, ve dvaceti porodila jedno dítě a celý život zastávala názor, že manžel musí rodinu zaopatřit, ona uklízí, vaří a pere….Dnes tedy nemá roky a čeká až jí bude 67 aby něco dostala, nakonec bude mít kliku, protože za ty dva roky půjdou do penze s minimální sumou 10 tisíc….

Kmonickova Růžena kmonickov
Kmonickova Růžena kmonickov
4 měsíců

Nárůst mezd by měl být především zaměřen na rodiny s dětmi,ti mají vysoká vydání ve všech směrech.pokud chcete zvýšit porodnost a budoucí pracující,musíte se zaměřit na rodiny pracujících rodičů.ocente jejich snahu pomoci nejen sobě ale i naší ekonomice.jsou to potencionální platici příštích důchodců,kteří budou pracovat a platit státu daně.to je dnes priorita.porodnost se nezvýší sama od sebe.vyzaduje to ocenění budoucích kvalitních pracujících,tzn.zamerit se na pracující rodiče těchto dětí!!!kmonickova ruzenaz

Jaroslav
Jaroslav
4 měsíců

Oni celý život si platili! Že nékdo tyto peníže ně kdo rozfofroval,za to nemohou.

Hela
Hela
4 měsíců
Reply to  Jaroslav

Také jsme pracovali a vydělávali a nikoho nenapadlo otírat se o důchodce. A že nám z výplaty sráželi důchodovou daň.to nikomu z těch mladých ukřičenců nevadí a teď bychom měli živořit nebo jít znovu do práce. A kdo by nás zaměstnal v tom oboru.ve kterém jsme pracovali,?

Jana
Jana
4 měsíců
Reply to  Hela

Mlady budou brecet porad.Oni si neuvedomuji,ze duchodci tuto republiku vybudovali.Jsou lidi,kteri maji duchod 9000,nebo i mene.Malokdo ma 20000,-.

Karel
4 měsíců
Reply to  Hela

Všechny valorizace důchodů bych zrušil ,mě jako pracujícímu zaměstnanci každého půl roku zaměstnavatel taky nepřidá.