Rizika konzumace smažených pokrmů jsou u žen po menopauze smrtelná

Loading...

Pravidelná konzumace smažených potravin je spojena se zvýšeným rizikem úmrtí u starších žen po menopauze. Potraviny, jakými jsou smažené ryby a smažené kuře ohrožují zejména ženy v letech 50 – 65 let. Omezení spotřeby těchto pokrmů může mít za následek pozitivnější veřejné zdraví.

Tak například v Severní Americe má až třetina dospělých fastfood každý den. Takoví lidé si zadělávají jak na srdeční problémy, tak na cukrovku typu 2. Nebezpečné pro starší ženy nejsou jen smažené ryby a kuřata, ale rovněž smažení měkkýši, sendviče, francouzské hranolky a tortilla.

Jaké zdravotní problémy mohou nastat?

Na celkové zdraví má vliv životní styl, jehož ovlivňuje spousta faktorů, ale pokud se zaměříme čistě na konzumaci smažených potravin, kromě konkrétních onemocněních srdce hrozí úmrtí z jakékoli jiné příčiny. Pokud konzumujete každý den smažené jídla, máte o 8 % vyšší pravděpodobnost, že zemřete na nemocné srdce než lidé, kteří smažené potraviny nekonzumují.

Podobně je tomu se smaženými rybami a měkkýši. Pokud je budete konzumovat každý den, máte o 7 % větší riziko úmrtnosti z jakékoli jiné příčiny a o 13 % větší riziko na fatální potíže se srdcem. S rakovinou konzumace smažených potravin spojena nebyla.

Dbejte na  životní styl

Důležitým faktorem je celkový životní styl. Krom konzumace smaženého jídla v pozdějším věku, běh věcí ovlivňuje i kouření, přílišná konzumace alkoholu a nedostatečné množství pohybu. 

Jelikož jde o odhalení rizikového faktoru pro kardiovaskulární úmrtnost, lze se přizpůsobit a vyvarovat se smaženým potravinám, nebo je alespoň omezit, stejně tak jako vyškrtnout kouření, začít se věnovat sportu či procházkám prospěšným pro zdraví a upravit si jídelníček podle toho, co vám říká tělo.

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Radek Chlup

Externí autor magazínu AAzdraví.cz.

7
Komentujte

avatar
7 Komentářová vlákna
0 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
7 Autoři komentářů
PivoAnnaMilli MissbachvikiAndra192 Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
Pivo
Host
Pivo

Nesmysly, já jím třikrát denně smažené měkkýše a jsem v pohodě. 😀

Anna
Host
Anna

Takže dámy. Do 65 to nějak vydržíme – a pak už je to v poho.

Milli Missbach
Host
Milli Missbach

Já si myslím,že by jste takto neměli strašit lidi.Žena po přechodu,když si dá řízek,anebo smažený obalovaný květák,tak si má vyčítat,že pozřela něco šíleného,jedovatého???…Vúbec se mi ty vaše články nelíbí a moje přítelkyně mi nedávno řekla,že se řídí svým vlastním rozumem a tyto bláboly nečte.CHytrá holka.

viki
Host
viki

Nemůžu věřit svým očím, takové blbosti. Copak někdo normální pojídá řízek každý den? A proč zrovna po menopauze, to jako když padesátiletý muž se bude živit denně smaženým kaprem či kuřetem, na jeho zdraví to nebude mít vliv?

Andra192
Host
Andra192

Kdy už konečně dostanete rozum a přestanete nás oblbovat a doslova děsit těmito nesmysly??? Není dne, aby tu něco takového nebylo napsané. Jeden den je vševelmi zdravé a plné vitamínů, stopových prvků, další den výstraha jak je to k smrti jedovaté, viz banány třeba, jablka a jiné ovoce a zelenina, maso, uzeniny!!! Vše je narvané pesticidy,Ečky a jinými jedy, se kterých zdechneme, ne ze smaženého jídla, které se nekonzumuje denně!!!

eva
Host
eva

není nad smažený řízek a vzít si ho nedám

Patri
Host
Patri

Tak nejsme Američanky, že…nemyslím, že u nás existuje žena v tomto nebezpečném věku, která by denně obrážela Kentucky chicken a podobné bufety. Naprosto zbytečný článek, navíc neskutečně děsivý titulek neodpovídající ani výsledkům tzv. výzkumu, o němž je v článku zmínka…