Roste vám v Česku na zahradě tato rostlina? Okamžitě dostanete pokutu

Možná dle nadpisu článku myslíte, že víte, o kterou rostlinu se jedná, ale tentokrát vás překvapíme. Kdepak, nejde o tak oblíbené konopí, ale o velice invazivní, nebezpečný plevel z Kavkazu – bolševník velkolepý.

Bolševník velkolepý

Rostlina, která byla do Čech dovezena z Kavkazu počátkem 19. století. Je vysoký 2-5 m, listy dosahují šířky 2,5 m. Zahradníci i šlechtici se domnívali, že jde o zajímavou, okrasnou rostlinu, a tak ji nasadili do svých zahrad. Od té doby se bolševník velkolepý rozšířil po celé Evropě. Bolševník je velice invazivní, v případě zakořenění degraduje až vytlačí téměř všechnu původní vegetaci. Navíc obsahuje toxické látky, které mohou při kontaktu s pokožkou způsobit zarudnutí, zánět a puchýře. Odstranění bolševníku je technicky i finančně náročné.

Vaše zahrada, vaše zodpovědnost

Dle zákona č.326/2004 Sb. o rostlinolékařské péči je povinností majitele (případně uživatele pozemku) omezovat výskyt a šíření plevelů. Takže pokud vám na zahradě bolševník velkolepý roste, je jen na vás, abyste se ho co nejdříve a jednou provždy zbavili.  

Foto: Shutterstock

Jak se bolševníku zbavit?

Vzhledem k toxickým látkám rozhodně v ochranném oděvu. Bolševník je třeba zlikvidovat celý, včetně kořenů. Pokud už rostlina kvete, musíte květenství odstranit z porostu, umístit mimo zdroj vody, nechat uschnout a následně spálit. Bolševník je dvouletá bylina, což se může jevit jako výhoda, nicméně jeho semena jsou klíčivá až několik let, takže trvalé vymýcení bolševníku z vašeho pozemku může trvat 3-4 roky.

Pozor na děti

Právě protože je bolševník jedovatý, tím pádem nebezpečný, je důležité uhlídat své děti. Ty samozřejmě abnormálně vysoká bylina bude přitahovat, takže raději projděte svou zahradu, protože kdyby si nechtěně potřísnily pokožku nebo třeba oči (ze stonku se dá vyrobit zajímavé kukátko), může to dopadnout dost nepříjemně.

Foto: Shutterstock, zdroj: zakonyprolidi.cz, kvetenacr.cz, tachovsky.denik.cz

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Alena
Alena
2 měsíců

Nesmysl, na první fotce he bolševník evropský, mnohem menší a u nás běžný a neškodný. Ten velkolepý kavkazský zavlečený na naše území knížetem Mettenichem, je mnohem větší a nebezpečný.
Naučit se rozlišovat a nedělat poplach!!

Jiřina vallova
Jiřina vallova
2 měsíců

Je vysoký 2,5m a šíře listu 2,5m,? není to blbost?

Pavel
Pavel
2 měsíců

Jednou před asi deseti lety jsem vyfotil obludu vysokou cca 3,5m.
Rostlo to v lese. Od té doby nic velkého .

Chřenovák
Chřenovák
2 měsíců

Není 😂
Květ ten je přibližně 3 m 🤣
A kvete duhově

Hal
Hal
2 měsíců
Reply to  Chřenovák

Ano, a hmyz ty květy přivolávají, příjemným předením podobně jako kočka 😀

Martin Horáček
Martin Horáček
2 měsíců

Okamžitě dostanu pokutu, jako přijedou policajti? Jak píše blbka Tereza, dejte tam jedlou sodu, to je trik z východniho Německa. STUPID.