Samovyšetření prsu zvládnete doma – máme pro vás návod

Samovyšetření prsu je účinná prevence při odhalení rakoviny, což je nemoc, která právem straší snad každou ženu. Provádět by se mělo pravidelně, dobrou zprávou je, že nemusíte nikam chodit a v pohodě se zvládnete vyšetřit sami doma. V dnešním článku pro vás máme jednoduchý návod na samovyšetření prsu, které byste měli provádět vždy 5 – 10 den od začátku menstruace, nemenstruující ženy pak vždy jednou měsíčně v pravidelném intervalu.

Návod na samovyšetření prsu

Následující řádky vám prozradí, jak na samovyšetření prsu krok za krokem. S námi to zvládne úplně každá z vás!

Krok první: postavte se před zrcadlo

Na začátku se bez trička postavte před zrcadlo a pečlivě si prohlédněte své tělo – pozornost věnujte celé přední části hrudníku začínající u klíční kosti pokračující přes prsa a končící až pod paží. Vaší pozornosti by neměly uniknout žádné změny, ať už se bude jednat o změnu barvy kůže, změnu barvu bradavky, změnu tvaru bradavky nebo nerovnostem kdekoli v oblasti ňader.

Krok druhý: položte se na záda

Následně se položte na záda a přetočte se na jeden bok – začněte třeba levým bokem. Jednou rukou si pak jemně prohmatejte pravou podpažní jamku, postupujte až k vnějšímu kraji ňadra. Opakujte i na druhou stranu.

Krok třetí: stále ležte na zádech

V dalším kroku pomocí krouživých pohybů prohmatejte oblast prsou v leže na zádech. Nebojte se střídat intenzitu tlaku, díky čemuž se vám podaří prohmatat různé vrstvy prsu.

Krok čtvrtý: posaďte se

Jako poslední se posaďte a s pomocí stejného krouživého pohybu a střídání intenzity tlaku prohmatejte oblast pod klíčními kostmi. Jakmile s tímto krokem skončíte, máte hotovu. Pokud jste žádné abnormality neobjevili, není potřeba se strachovat.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments