Co se říká o zubních kazech a není to pravda?

O zubních kazech se toho napsalo i napovídalo hodně, ne však všechno, co se o nich říká, je tak úplně pravda. Stav a vzhled našich zubů vypovídá o tom, jak dobře se o svůj chrup staráme. I když v současné době je osvěta týkající se péče o zuby a ústní dutinu celkově poměrně rozšířená, najdou se mezi námi tací, kteří i nadále věří nejrůznějším povídačkám a mýtům. Co kdybychom teď nejčastější nepravdy o zubních kazech společně uvedli na pravou míru?

Co se povídá o zubních kazech a není to pravda? Čtěte!

Možná jste i vy o zubních kazech slyšeli ledaco. Zatímco u něčeho jste jen nevěřícně kroutili hlavou, u jiných výroků jste se zamysleli nad tím, jestli náhodou nebudou pravdivé. Abyste v tom konečně měli jasno a věděli, co se o zubních kazech sice povídá, ale není to pravda, nenechte si ujít následující řádky. Možná pro vás budou překvapivým prozřením!

Mýtus číslo jedna: dokud zuby nebolí, nemám kazy!

Tomuto poměrně rozšířenému mýtu bohužel věří drtivá většina lidí a přitom je to naprostý omyl. Kazy v zubech totiž můžete mít i tehdy, kdy vás ani trochu nebolí. Pokud je totiž kaz maličký, nedává o sobě vědět. Zabolí až ve chvíli, kdy to necháte zajít tak daleko, že se kaz dostane až k nervu – a tehdy si se svým chrupem můžete užít opravdu krušné chvilky!

Mýtus číslo dva: bolestivá reakce na studené/teplé znamená, že mám kaz!

Tohle je pravda tak napůl. Samozřejmě, že vyšší citlivost na teplé nebo studené nápoje, případně i na teplotně rozdílné potraviny, může poukazovat na to, že v ústech máte kaz. Nemusí to ale být nutně pravidlem! Citlivost na teplé a studené totiž může být příznakem netěsnící výplně nebo odhalených krčků!

Mýtus číslo tři: když se zkazí mléčný chrup, ničemu to nevadí!

Jste rodič a věříte téhle povídačce? Pak jí honem věřit přestaňte! Měli byste vědět, že dočasný neboli mléčný chrup hodně vypovídá a zároveň ovlivňuje to, jaký budou mít vaše děti stav zubů v pozdějším věku. Pokud mléčný chrup u dítěte zanedbáte, může dojít k bolestivým zánětům.

Mýtus číslo čtyři: zubní kazy jsou mi dány geneticky!

Tak tohle je naprostý nesmysl. Uvědomte si, že jsou to vaše zuby a záleží jen na vás, v jakém je budete mít stavu. Pokud se člověk vymlouvá na to, že jeho rodiče měli kazů plnou pusu, pak se opravdu jen vymlouvá a k tomuto tvrzení nemá žádný důvod. Když na své zuby kašlete, pak se nemůžete divit, že je máte ve špatném stavu. Svádět to na genetiku ale není v tomto případě vůbec na místě.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments