Skvělé domácí rohlíky. Vydrží čerstvé opravdu dlouho a chutnají fantasticky

Také patříte k lidem, kterým se zdá, že rohlíky už dávno nejsou, co bývaly? Dřív byly měkké, křupavé a ne tak suché. Také se daly jíst i několik dní a stále byly dobré.

Dnešní rohlíky jsou gumové snad hned po vytažení z pece a druhý den už abyste je rozpékali. A i když si připlatíte a místo do supermarketu zamíříte do pekařství, žádná chuťová exploze vás pravděpodobně nečeká. Čest výjimkám.  

Domácí rohlíky za hodinku

Máte-li podobnou zkušenost, možná je načase vzít věci do svých rukou. Počasí už má stejně to nejlepší za sebou, zase bude brzy tma, zima a my se budeme více držet doma. A aby ten čas lépe ubíhal, zkuste si upéct své rohlíky. Krásně provoní dům a děti nebo vnoučata vás budou milovat. A ještě ušetříte oproti pekařstvím, kde chtějí za rohlík třeba 8 Kč.

Celé vám to zabere jen necelou hodinu času. Budete potřebovat 450 g hladké mouky, 25 g čerstvých kvasnic, 30 g sádla, lžičku soli, lžičku cukru a ¼ litru vody.

Foto: Shutterstock

Šetřete čas s těstem, které nekyne

Nejprve si udělejte kvásek, kdy v misce teplé, ale ne horké vody, rozmícháte kvasnice se lžičkou cukru. Poprašte povrch lžící hladké mouky, přikryjte utěrkou a nechte odpočívat, dokud obsah neznásobí svůj objem. Mezitím do další mísy prosejte mouku, přidejte sůl a povolené sádlo. Následně dodejte i vzešlý kvásek a vypracujte těsto. Máte-li robot, ušetří vám práci. Velkou výhodou receptu je, že těsto už nemusí dále kynout.

Přendejte ho na pomoučený plech, rozdělte na 3 stejné části a z každé vypracujte kouli. Tu následně dlaní zploštěte a rozkrojte do kříže na 4 stejné díly. Vznikne vám tedy 12 trojúhelníků, které válečkem rozválejte tak, aby tvar trojúhelníku zůstal zachován.

Základnu, tedy tu širší část, nasměrujte k sobě a potom rolujte směrem ke špici malé utažené roládky. Vzniklé rohlíky ještě upravte do požadovaného tvaru a naskládejte v odstupech na plech vyložený pečícím papírem po 6 kusech.

Přikryjte plech potravinářskou folií a rozehřejte troubu na 220 °C. Poté sejměte folii, rohlíky potřete rozkvedlaným vajíčkem a můžete posypat i solí, kmínem nebo semínky. Vložte na 10 minut do trouby. Pečte rohlíky jen do zlatova, jinak byste je mohli vysušit a už by nebyly tak dobré. Zkuste je upéct jednou a uvidíte, že si na nich vytvoříte závislost.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments