Slavná česká hospoda náhle končí. Obrovská tradice prostě zmizí, jde o peníze

Že restauratéři v dnešní době nemají zrovna na růžích ustláno, to se všeobecně ví. Zatímco ještě před pár lety chtěl mít vlastní hospodu s trochou nadsázky každý, kdo se do nějaké chodil občas najíst, protože mu to přišlo jednoduché a jako snadno vydělané peníze, dnes si nový podnik otevře jen velký dobrodruh.

Nedá se to utáhnout

Spíše jsme svědky toho, že končí i zavedené restaurace s velkou tradicí, které navíc měli hosté v oblibě. Z úst restauratérů ostatně slýcháme, že dnes není jednoduché otočit provoz do plusu. Často i tam, kde se na první pohled dveře netrhnou, mají problémy. Důvodem jsou především neustále rostoucí náklady, a to ve všech směrech. Na suroviny, energie i na personál. A když jste v nájmu, je to skoro neřešitelné.

Jako v případě Hostince U Bergnerů, který teď oznámil svůj konec. Tento tradiční podnik v pražských Vinohradech funguje už 27 let, ale další křížek už si nepřipíše. Provozovatel Petr Kučera řekl serveru PrahaIn, že začátkem března hospodu zavírá.

Hovoří o potížích s nájmem. V létě se mu ho nový majitel pokusil zvednout a už tehdy hostinský hrozil, že okamžitě skončí. Nakonec se dohodli na ponechání stávajícího nájmu, avšak i ten činí 70 tisíc korun měsíčně. Podle provozovatele se to jednoduše nedá utáhnout. A to má restaurace přes obědy plno a lidé sem rádi zajdou i večer na pivo.

Foto: Shutterstock

České hospody mizí

Na místě tradičního českého hostince by teď měla vzniknout vietnamská restaurace. Je však otázkou, zda bude mít právě zde úspěch. Je totiž pravdou, že takových už je spousta, a to i v okolí, zatímco tradiční české hospody mizí jedna po druhé. Vše se dnes modernizuje do nových konceptů, ale řada hostů by dala přednost jednoduchosti a atmosféře klasického lokálu.

Ve skutečnosti má Hospoda U Bergnerů ještě mnohem delší tradici. Současný provozovatel ji před 27 lety pouze obnovil. Na tomto místě však fungovala už v 70. a 80. letech, následně se tam vystřídalo pár jiných podniků, aby se tu znovu zjevil tento podnik. Teď si dá zřejmě další pauzu, uvidíme, jak bude dlouhá.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
1 rok

Dobrý den. Musím napsat , že mě to připadá divné. Vždyť jsme tento systém a tuto vládu všichni chtěli. To musí hošík v Praze teda zavřít. A co se stane ? Nic , opravdu nic. Takových ještě bude !? Sláva Ukrajině.