Slimáci se vrací do zahrad. Naučte se je zlikvidovat nadobro

V případě, že máte u svého domu či v zahrádkářské kolonii zahradu, jistě jste měli tu čest setkat se s těmito malými a slizkými vetřelci. Tito tvorové jsou přímo postrachem zahrad a pokud je zde zahlédneme, měli bychom okamžitě zahájit jejich stěhování či vyhubení. A to dříve, než zpustoší celou vaši úrodu, o kterou se tak pečlivě staráte. Přinášíme vám několik osvědčených způsobů, které na slimáky zabírají. Vyzkoušejte všechny a uvidíte, který z nich vám bude nejvíce vyhovovat.

Pivo na nezvané vetřelce

Jednoduché řešení, které má ale nevídaně dobré výsledky. Stačí vzít nějakou plastovou nádobu, alespoň tři centimetry vysokou a nalít do ní pivo. Takto připravenou nádobku odložte tam, kde se slimáci nejvíce shlukují. Například poblíž zeleniny či bylinek, na kterých si rádi pochutnají. Slimáci do misky vlezou, protože je přivábí vůně piva, ale již nevylezou.   

Sůl jako pomocník s číslem dva

Dalším velkým pomocníkem se slimáky, je bezpochyby kuchyňská sůl, kterou má navíc každý z nás doma. Sůl je obrovský bojovník – má totiž schopnost pohlcovat vlhkost, což znamená, že se tito suchozemští plži jednoduše vysuší a vyhubí. Sůl můžete použít různě. Například ji nasypte přímo na slimáky nebo na cestičky kolem rostlin. Rádi bychom upozornili, abyste sůl nesypali až k rostlinám, mohli byste jim ublížit.

Jednoduché řešení. Do nízké nádoby, alespoň tři centimetry vysoké, nalijte pivo. Slimáci do misky vlezou, protože je přivábí vůně piva, ale již nevylezou. / Foto: Shutterstock

Rostliny, které slimáky odlákají

Mnoho rostlin slimák poškodí, zničí či jednoduše pozře. Ovšem jsou i takové, kterým se vyhýbají obloukem. Mezi ně patří levandule, rozmarýn, šalvěj, pelargonie, lichořeřišnice a libora. Tato metoda je účinná, ale měli byste stále myslet na to, že škůdce pouze odláká, nikoli zahubí. Proto je třeba počítat s tím, že se přesídlí na jiné místo na zahradě. Nejlépe uděláte, pokud vedle zeleniny či jiných rostlin zasadíte tyto rostliny.

Dravci na zahradě vám mohou pomoci

Takové husy, kachny, slepice, krůty a jiné, jsou takzvanými predátory pro slimáky. Milují je a jednoduše je pozřou. Takže pokud přemýšlíte například nad pořízením slepic, výborně, je velká pravděpodobnost, že se slizcí tvorové z vaší zahrady vytratí. Je třeba ale počítat s tím, že místo slimáků budete mít na zahradě slepičí trus. Na druhou stranu to může být i velká výhoda, protože takzvané slepičáky rostliny hnojí.

Foto: Shutterstock, zdroj: Smithspestmanagement

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ladí
Ladí
8 měsíců

Dost hloupý komentář s “rusákem”…..

František
František
1 rok

Přidám hádanku. Kdo sežere salát rychleji? Slepice nebo slimák?
Hádanka č.2 proč je na slimáky doporučován indický běžec?
Hádanka č.3 viděla jste někdy zblízka slepici v zeleninové zahradě?

Vlaďka
Vlaďka
1 rok

Od slepic zůstanou výživné slepičince, které krásně pohnojí ty neexistující rostliny.

Ivana
Ivana
2 let

Pokud máte netkanou fólii v záhonu, tak se jich nezbavite. Dokáží naklást stovky vajíček a pod textilkou jsou v tom nejbezpečnějším inkubátoru.

Iris
Iris
2 let

Solí, jo? A jak tu sůl potom dostanete z půdy – já vám to prozradím – nijak!

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Iris

Rusak musi nejak skodit a kdyz uz neni jak, zkusi zneuzit tupce!

Ladí
Ladí
8 měsíců
Reply to  Josef

Dost hloupé….