Smíchal jsem dvě ingredience, potřel tím okna a špína okamžitě zmizela. To jsem ještě neviděl

Mnoho z nás si oblíbilo úklid a mytí předmětů v domácnosti bez drahých přípravků z drogerie. Ty z vlastních zásob nám často poslouží lépe, ušetříme peníze a také méně zatěžujeme životní prostředí. Oblíbenými pomocníky, kteří nahradí celou škálu čistidel z obchodu, jsou jedlá soda nebo ocet. Najdou se v každé domácnosti, stojí pár korun a využijeme je při spoustě příležitostí.

Objevte sílu peroxidu

Patří k nim ale i peroxid vodíku, jehož chemické složení je velmi podobné vodě. Jen molekula kyslíku navíc z něj činí velmi reaktivní, netoxickou látku, jejichž čisticích a bělících schopností můžeme v domácnosti využít. Peroxid se tak postupně stává žádanějším pomocníkem, než prostředky z drogerie, které často toxické přísady obsahují. Poslouží nám tudíž nejen při hojení ran a škrábanců, ale třeba i při mytí okenních skel a rámů.

Okenní rámy vyčistí soda a peroxid

Pokud jsou vaše okna příliš špinavá, omyjte je nejprve mýdlovou vodou s octem. Jsou-li jen zaprášená, postříkejte je z rozprašovače roztokem 3% peroxidu vodíku s vodou v poměru 10:1 a vyleštit papírem. Raději ale po řádcích, ne v kruzích.  

Peroxid vodíku se vám bude hodit i při čištění okenních rámů a těžko přístupných míst v jejich rozích. Z porézního dřeva se nečistoty nebo plíseň hůře odstraňují. Protiplísňový a protibakteriální peroxid ale bez problému do dřeva pronikne a odstraní špínu zažranou i do takového povrchu. Jednoduše posypte rámy jedlou sodou a nastříkejte na ni peroxid, aby se vytvořila tenká kašovitá vrstva. Nechte směs chvíli působit a otřete ji vlhkým hadříkem. Špína z rámů rázem zmizí.

Foto: Shutterstock

Peroxid vyčistí i kov a PVC

Peroxid vodíku v kombinaci se sodou vyčistí vaše okenní rámy stejně kvalitně, i pokud jsou plastové nebo z hliníku. Plast ani hliník ale nejsou porézní materiály, proto k jejich důkladnému umytí postačí voda s octem a saponátem.

Jestli se ale na vašich plastech objevila plíseň nebo ztratily lesk a potřebovaly by vybělit, použijte i na ně směs sody s peroxidem. Na PVC ale rozhodně nepoužívejte žádné abrazivní materiály, mohly byste je poškrábat. Také se vyhněte přípravkům na bázi alkoholu.

 Hliníkové rámy umyjete mýdlovou vodou. Objevily-li se na nich skvrny, odstraníte je opět nejlépe sodou smíchanou s octem. Popřípadě s peroxidem vodíku, pokud jsou úporné a nedaří se je umýt. V případě hliníku se nemusíte bát použít k čištění kartáček na zuby. Peroxid se sodou zbaví kov nejen skvrn, ale i nežádoucí oxidace a vaše hliníkové rámy budou opět jiskřit.  

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments