Snížená funkce štítné žlázy se může podepsat na psychice i váze. Poznejte ji včas

Špatná funkce štítné žlázy má nenápadné příznaky. Jestliže vám vaše zdraví připadá chatrné, často pociťujete chlad a únavu, možná jste právě odhalili viníka. Poznejte příznaky včas, dbejte na prevenci, a pokud už je pozdě, věnujte pozornost včasné léčbě.

Funkce štítné žlázy

Podobá se motýlku a je umístěna na přední straně v krku. I když je tento orgán menší, může v těle začít pořádně řádit, pokud nemá vše, co ke své funkci potřebuje. Jakmile přestane fungovat správně, může být v těle rozhozena hladina hormonů, za jejíž správnou hodnotu štítná žláza běžně odpovídá.

Hodně napoví psychický stav

Jestliže nejste vystaveni přílišnému stresu, ale i tak stále cítíte napětí a nepříjemnou nervozitu, zpozorněte. Špatná funkce štítné žlázy může vyvolávat nejen únavu, ale také nechuť k čemukoli. Můžete se cítit bez zájmů, znudění a bez chuti do života.

Změna váhy

Mění se vaše váha až podezřele často? Pokud jste po porodu nebo vážnější operaci, může jít o normální důsledek. Jindy jde ale o vedlejší jev nesprávné funkce štítné žlázy a je třeba brzy zasáhnout.

Lámání nehtů, padání vlasů a nezdravě vypadající kůže. Tyto důsledky nesprávné funkce štítné žlázy jsou nejen fyzicky, ale i psychicky nepříjemné.

Dědičné onemocnění a léčba

Problému si mohli všimnout již vaši předkové. Neváhejte se informovat o zdravotním stavu své rodiny, ať víte, jaké onemocnění vám může hrozit. Pomoci dokáže vitamin C, B, E, ale také dostatečný přísun minerálů, zejména jodu.

Krátkodobě neváhejte použít ani doplňky stravy a postupně nahrazujte položky ve svém jídelníčku zdravějšími variantami, které jsou na tyto látky přirozeně bohaté. Vyhněte se přemíře bílého cukru, která může štítnou žlázu omezovat a raději chuť na sladké zažeňte občasně dobrým ovocem.

Návštěva praktického lékaře mnohé vyřeší. Pokud vás však odmítá vyšetřit, můžete si v laboratořích sjednat vyšetření na své náklady, kde uvidíte, v jakém stavu je vaše štítná žláza.

Foto: Freepik

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments