Šperky po babičkách dostanou lesk jako nikdy. Vyrobte si roztok z běžných surovin

Ztmavly vám stříbrné šperky nebo chcete své ozdoby zkrátka jednou za čas vyčistit? Pak pro vás máme pár triků, které stojí za to vyzkoušet předtím, než nakoupíte drahé prostředky na čištění šperků nebo poběžíte ke specialistovi. Některé triky totiž stojí jen pár korun a když zaberou, ušetříte spoustu peněz za profesionální ošetření.

Vyzkoušejte zubní pastu

Snad úplně nejjednodušší rada, kterou vám můžeme dát, zní: použijte zubní pastu. Zkrátka ji naneste na šperk v silnější vrstvě a drhněte kartáčkem podobně, jako byste si čistili zuby. Brzy bude hotovo a možná budete překvapeni, jaké to přinese výsledky.

Po zásahu zubní pastou se šperky možná nebudou úplně lesknout, ale rozhodně se zbaví nejhorší špíny a ošklivých zčernalých skvrn.

Nechte špínu vyžrat

Často na to zapomínáme, ale citronová šťáva je slabá kyselina. Můžeme ji tedy zkusit nanést na šperk a počkat si, jestli špínu nevyžere. S tímto trikem však opatrně – kyselina citronová může být dobrý sluha, ale zlý pán. Jistě má sílu vyčistit šperk, ale také ho může poškodit. Sahejte po ní tedy až tehdy, když všechno ostatní selhalo.

Foto: Shutterstock

Využijte sílu jedlé sody

Už jsme vám v řadě článů doporučili spoustu nápadů, které využívají jedlou sodu. Tušíte správně: můžeme ji použít i na čištění šperků. Je to o něco náročnější návod než jen rychlé použití zubní pasty, ale pořád ho zvládne úplně každý. Tak už na nic nečekejte, jdeme na to:

Ve čtyřech deci vařící vody rozpusťte dvě lžíce soli. Do misky vložte alobal lesklou stranou nahoru a zalijte ho horkou vodou. Šperky vhoďte do roztoku a přisypte lžíci jedlé sody. Po asi čtvrt hodině by měl roztok začít fungovat a začernění ustupovat. Spojuje se zde síla soli a jedlé sody, které mají moc odstraňovat usazeniny. Po vyjmutí s horké vody můžete zkusit šperky ještě dočistit kartáčkem na zuby. Poté je stačí osušit a kochat se výsledkem.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments