Spousta lidí má v pračce plíseň. Musí okamžitě pryč. Takto ji odstraníte za 2 minuty

Pračku je nutné pravidelně čistit. Běžně v ní z důvodu vlhkosti vznikají plísně, kterým nevadí ani vysoké teploty. Poznáte je mimo jiné i podle nepříjemného zápachu, a také podle toho, že i přes přidávání kvalitní aviváže prádlo nevoní tak, jak by mělo.

Nejdůležitější je prevence

Kde se plíseň vyskytuje nejčastěji? Můžete ji najít v gumovém těsnění, v dávkovači prostředků, v trubkách i ve filtru. Filtr je potřeba čistit dvakrát ročně. Základem je pravidelné čištění od nečistot. Zajistěte, aby se v pračce nevyskytovaly zbytky kapesníků a zapomenuté oblečení, a hlavně ji nechávejte pokaždé po doprání otevřenou. Pokud ji zavřete, nahráváte vzniku plísní. Těsnění byste měli kontrolovat pokaždé.

Věnujte péči přihrádce na prací prášek a pravidelně ho nechte vyschnout.  K čistotě přispívá i dodržování správného dávkování pracích prostředků, aby se nikde neusazovaly zbytky.

Plíseň se dá odstranit bělidlem

Pokud už plíseň v pračce máte, můžete k její likvidaci použít bělidlo. S jeho pomocí vyčistěte všechny vnitřky, buben, těsnění, okolí dvířek. Věnujte pozornost i zásobníku na prací prostředky, a nezapomeňte na filtr.  

Foto: Shutterstock

Jedlá soda a ocet

Dalším způsobem je čištění pomocí jedlé sody a octa. Jednoduše nasypte do bubnu pračky dva hrnky jedlé sody, a do zásobníku na prací prášek nalijte ocet. Zapněte pračku ne nejdelší možná cyklus s vysokou teplotou a nechte ho proběhnout až do konce. Pak už stačí pračku jen dočistit. Ocet s jedlou sodou navíc pomůže i v případě, že máte v pračce vodní kámen.

Občas umyjte i zásobník

Občas umyjte i zásobník na prací prášek a aviváž. I když ho necháváte vyschnout, usazují se v něm zbytky prášku a aviváže. Někdy jdou i špatně dolů, v takovém případě použijte starší kartáček a vydrhněte je. Nezapomeňte ani na prostor pod zásobníkem. Díky pravidelnému čištění vám pračka vydrží déle.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Petra
Petra
1 rok

Každý opravář pračky vám řekne, že ocet zničí těsnící gumu pračky. Jsou totiž vyráběny z jiného materiálu než dřív. Radit teda na čištění ocet není v dnešní době to nejlepší.

Marcela Novotná
Marcela Novotná
1 rok
Reply to  Petra

Ano! Octem jsem si zničila …vše je z gumy, ocet vyleptal díru ! Opravář mi řekl, že se už z kovu NIC do praček nedává…měla jsem FILCO. Tak OCET NEDOPORUČUJI . Soda je výborná, změkčuje vodu !!!!