Stačí jednou otočit vypínačem pračky a snížíte tak spotřebu o 50 %. Instalatér ukázal fígl, který nikdo nezná

Mnoho z nás se snaží v současnosti šetřit. Kromě jiného se to dá udělat i při praní prádla. Nesprávné využívání pračky vede k rychlejšímu opotřebení a také zbytečnému plýtvání energií. Proto je důležité prát jen tehdy, kdy je to opravdu nutné. Zde jsou tipy, jak správně a úsporně prát prádlo.

Ušetřete při praní prádla

Prát prádlo za použití nižší teploty může pomoci ušetřit elektrickou energii. Ručníky, utěrky a ložní prádlo lze v pohodě vyprat na 40 °C, i když výrobce často doporučuje vyšší teplotu. Mírněznečištěné oblečení pak můžete prát při teplotě 30 °C, místo doporučených 40°C. Tyto drobné rozdíly v teplotě mohou snížit spotřebu elektrické energie až o 50 %.

Když máte silně zašpiněné oblečení, nezapomeňte použít odstraňovač skvrn před praním. Variantou je i před praním oblečení namočit. Vysokou teplotu použijte, pouze když chcete vyčistit vnitřek pračky nebo vyprat něco, co nelze vyprat na nižší teplotu.

Nepřehánějte to s pracím gelem

Výsledkem použití většího množství pracího gelu nebo prášku je prodloužení pracovního cyklu pračky. Je nutné delší máchání a odstřeďování. Tyto dodatečné kroky prodlužují dobu praní a zvyšují spotřebu elektřiny. Pokud se na částech pračky hromadí vodní kámen, může to snížit efektivitu a zvýšit spotřebu energie.

Abyste mohli snížit náklady na elektřinu při používání pračky, použijte pouze potřebné množství pracího prostředku a často udržujte čistotu pračky. Více pracího prostředku vám čistější prádlo ve skutečnosti nezajistí.

Foto: Shutterstock

Starejte se o pračku a prodlužte tak její životnost

V první řadě přijměte opatření, abyste zabránili usazování vodního kamene. Můžete si nainstalovat centrální změkčovač vody, nasadit změkčovací patronu na filtr nebo koupit prací prostředek, který zabrání usazování vodního kamene a přidávat ho ke každému praní. Udržujte také zásuvku na prací prostředek a vnitřek pračky v čistotě, protože nefunkční zařízení potřebuje k provozu více energie.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Chřenovák
Chřenovák
1 rok

To jsem nečekal 🤣
Ten instalatér je borec 😂