Bude mít zastropování limit, nebo ne? Zavládl zmatek

Když před nedávnem český stát oznámil, že pomůže lidem s úhradou bobtnajících účtů za elektřinu a plyn, mnozí si oddechli. Byl to totiž přesně ten čas, kdy jim začali chodit nové předpisy záloh, případně je méně solidní dodavatelé přesunuli na takzvané spotové ceny. V takovém případě měli platit třeba i padesát tisíc korun jen za elektřinu.

Cena by byla moc vysoká

Zastropování cen se tedy jevilo jako jediná možná volba. Dopadlo to ale jako obvykle. Ve skutečnosti totiž nejde o stanovení stropu na ceny u výrobců, jak radila řada odborníků. Ti by si i tak udrželi vysoké marže, ale nemohli by elektřinu prodávat za nesmyslné, třeba dvacetinásobné ceny oproti těm výrobním.

Stát ale zvolil jinou cestu. Obrovské, dosud nikdy nevídané výdělky výrobcům nechá a konečné ceny pro zákazníky zadotuje sám. I první zmíněná cifra, kolik to celé bude stát, brala dech. Mělo jít o 130 miliard korun. Pak se na to ale blíže podívali experti a zjistili, že taková suma s největší pravděpodobností stačit nebude. Zapotřebí by byly stovky miliard. A to každý rok, po který by tato podpora trvala.

Ačkoliv by celý záměr oznámen, dosud nebyl schválen. A co se nestalo. Pouhý den po volbách dochází k tomu, že se celá záležitost začíná měnit. Ministr průmyslu totiž veřejně oznámil, že podpora se nebude vztahovat na celou spotřebu domácností.

Foto: Shutterstock

Každou chvíli změna

Aniž by uvedl konkrétní detaily, je už v podstatě jasné, že stát s cenami pomůže pouze částečně. Jednak zůstane poměrně vysoko položený strop, který mnozí kritizují, a navíc bude za tuto maximální cenu možné odebrat pouze určitou část elektřiny nebo plynu. Zbytek si budete muset zaplatit v cenách smluvených s vaším dodavatelem.

V zásadě takový krok lze kvitovat, protože vytváří určitý tlak na úspory. Ale samozřejmě bude záležet na tom, na jakou část spotřeby se to celé bude vztahovat. Pokud by šlo třeba jen o deset dvacet procent reálné spotřeby domácnosti, asi by to příliš nepotěšilo. Problematický je také způsob, jakým s námi zodpovědní představitelé komunikují. Těžko se pak spolehnout na něco, co říkají, když to za pár dní může být jinak.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
30 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomas
Tomas
1 rok

Hm,jak tady tak ctu ty komentare tak vsichni tu jsou proti vlade 5ky,jen pan Xavier je silne profialovej,asi je sam ve vlade nebo v cezu,ale to je jedno.
Ono by stacila jedna k.u.l.k.a na jednoho z petikolky a ostatni si to rozmysli nestli podporovat ua a nebo lidi ČR.
A pane Xavier,prosim nepiste me tu nejakej nevyrovnanej komentar,nejsem na Vase petidemolicni prizpevky zvedavy,dekuji