Stát náhle začal rozdávat 150 tisíc korun. Dostane ten, kdo si řekne. Češi jsou nadšení, na tohle dlouho čekali

Spousta lidí se dnes dostala do situace, jakou nikdy nezažila. Najednou jim přestaly vycházet jejich příjmy, a to jednoduše proto, že všechno kolem najednou skokově zdražilo, zatímco jejich plat zdaleka tolik nenarostl. Zatím se o tom tolik nemluví, avšak propad životní úrovně v České republice byl značný a pokračovat bude i v letošním roce. Na společnost to bude mít dlouhodobý dopad.

Skvělá pomoc

Státu nezbývá nic jiného než sáhnout do společné kasy naplněné na dluhy a začít lidem pomáhat. Mnozí po tom dlouho volali a je pravdou, že Česko bylo na pomoc oproti jiným zemím poměrně skoupé. Teď už však nic jiného nezbývá. Vždyť celá čtvrtina obyvatel této země už má teoreticky nárok na příspěvek na bydlení, protože za nájem a energie vydávají nadstandardně vysokou částku.

Vhodné je však nerozhazovat peníze neadresně, protože lidé pak jdou a utratí je v obchodech, což pouze navýší inflaci pro všechny. O tom už jsme se dostatečně přesvědčili. Je proto více než pozitivní, že teď se začíná pomáhat řešit podhoubí současné drahoty.

Za její velkou částí stojí ceny energií. Ty jsou pro řadu lidí žijící v nevyhovujících a neupravených nemovitostech skutečně likvidační. A tak je teď možné získat až 150 tisíc korun na renovaci či rekonstrukci spojenou s nějakým tím úsporným opatřením, jako je například zateplení nebo nová, lépe těsnící okna. V úvahu připadají také solární panely, tepelné čerpadlo a podobné záležitosti.

Nejde o nic jiného, než touto štědrou pomocí dosáhnout toho, aby daná domácnost nemusela za energie vydávat tolik jako doposud. A to se vyplatí jak přímo jí, tak i státnímu rozpočtu, který potom ušetří na dalších příspěvcích.

Foto: Shutterstock

Zvládne to každý

Tato pomoc zvaná Zelená úsporám Light má oproti předchozím podobným dotacím značná specifika, která hrají ve prospěch těch, kdo o ni žádají. Mimochodem, nárok má každý, kdo od září minulého roku alespoň určitý čas pobíral příspěvek na bydlení. Pakliže jste si o něj nezažádali, nesmutněte, ještě to můžete napravit a o 150 tisíc si požádat.

Skvělá je i skutečnost, že částku dostanete na účet ještě předtím, než projekt zrealizujete. Jednoduše proto, abyste ho z ní mohli přímo platit. Nejde tak o zpětné vyúčtování. Ale i toho lze využít, pokud spadáte mezi oprávněné a rekonstrukci už jste od loňského září provedli.

Žádost je možné podat komfortně na webu, přičemž nejde o nic složitého. Výplata už je v plném proudu a celá záležitost potrvá přinejmenším do poloviny roku 2024. Vyhrazeno je na ní aktuálně půldruhé miliardy korun, avšak počítá se s navýšením, pokud to bude zájem vyžadovat.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Anděla Irénée
Anděla Irénée
11 měsíců

Rekonstruji byt

Jíří Kozák
Jíří Kozák
11 měsíců

Rad bych si opravil barák

Miluše Vaníčková
Miluše Vaníčková
11 měsíců

V současné době je to potřebná finanční výpomoc.