Stát neví kudy kam. Babiš a Hamáček odmítli Prymulův plán na promoření populace

Včera ve večerních hodinách to přišlo jako blesk z čistého nebe. Hlavní epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, kterému v současné době naslouchají doslova všichni Češi, prohlásil, že změnil názor na koronavirovou epidemii a nastínil plán spočívající v promoření populace. Podle něj by se mělo nakazit přibližně 50 % občanů, zatímco senioři a další rizikové skupiny zůstanou maximálně chráněni. Jako důvod uvedl, že v dohledu není univerzální léčivo, které by dokázalo koronaviru zatnout tipec, a pokud bychom pokračovali v restriktivních opatřeních, zničíme ekonomiku.

Babiš chce nechat přísná opatření

Dalo by se předpokládat, že tak zásadní věc Prymula diskutoval se svými partnery ve vládě a Ústředním krizovém výboru. Jenže ti se ráno zdáli být podobně překvapení, jako všichni ostatní. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat, a jak se zdá, šlo o další komunikační přehmat vrchního epidemiologa. Ten je jimi už doslova proslulý. Nedávno například Čechy vyděsil tím, že za hranice nebudou moct rok, možná dva.

Jednoznačně odmítavé stanovisko vůči Prymulovu nápadu zaujal premiér Andrej Babiš, který je jinak znám tím, že náměstkovi ministra zdravotnictví rád naslouchá. “Já jsem byl překvapen. Pan náměstek to řekl, samozřejmě je to jeho názor. Já si to neumím ani představit, my jdeme cestou eliminace a boje proti nákaze. To znamená, že připravujeme projekt chytré karantény,” uvedl premiér Andrej Babiš pro Radiožurnál. “Já myslím, že výsledky nám dávají za pravdu. To promořování, ano samozřejmě o tom byly nějaké názory, já myslím, že tak začínala Velká Británie i Švédsko, mluvilo o tom Německo, ale já myslím, že je to velice riskantní. Já samozřejmě nejsem epidemiolog, určitě to musí ústřední epidemiologická komise posoudit.

Bohužel se zdá, že komunikační strategie české vlády a odborníků řešících krizi se nelepší, ba právě naopak. Jak jinak si vysvětlit, že premiér říká, že mluví za sebe a Prymula tvrdí totéž. Co si z toho má běžný občan odnést? “Prosím vás, já mluvím teďka za sebe. Já nejsem epidemiolog a my jsme tady dali jasnou strategii boje proti viru. Já myslím, že naše výsledky nejsou špatné. Chtěl bych poděkovat všem, že jsou disciplinovaní, že skutečně Češi to respektují, že se podle toho chovají všichni i v jiných zemích, kde lidé nejsou úplně disciplinovaní,” vysvětloval Babiš.

Hamáček požaduje širokou diskuzi

Prymulovým návrhem byl překvapen také ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček. “Cílené promoření společnosti, který použil náměstek Prymula, je podle mě nešťastný výraz,” řekl na své tiskové konferenci Hamáček. “Bylo by dobré, aby proběhla odborná diskuze a až poté padla politická rozhodnutí. Pokud toto rozhodnutí učiníme, tak bude nejvážnějším rozhodnutím v rámci tohoto současného stavu a není z toho cesta zpátky.

Výše uvedené výroky lze zhodnotit jednoznačně. Představitelé státu v současné krizové době tak docela neví, kudy zemi vést. Dodejme nicméně, že podobné problémy řeší také ostatní země. Nelze jednoznačně říct, že promoření populace je lepší než přísná karanténa a naopak, dokud to někdo doopravdy nevyzkouší. Vše ostatní jsou jen dohady. Přesto ale můžeme žádat, aby vláda táhla za jeden provaz a nevypouštěla do médií zmatečné zprávy, které je zapotřebí složitě dementovat a pak případně opět potvrzovat, jako se to stalo už několikrát.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments