Nákupy do Polska budou pokračovat. Stát lidem zřejmě daňově neuleví

Českým občanům opět nezbývají než oči pro pláč. Zatímco vidí, jak v okolních zemích se o ně starají a snaží se jim ulevit od přílišné drahoty, u nás prakticky jakákoliv opatření, která by významnějším způsobem snížila cenovou zátěž, chybí.

Levné nákupy

Ať už člověk vyjede do Německa, Polska, Maďarska nebo Rakouska, všude tam jsou potraviny a běžné zboží levnější. Dokonce už dochází k takovým paradoxům, že i v německé restauraci se najíte levněji než v té české, a to při mnohonásobně vyšších platech u sousedů.

Jednou věcí je lépe fungující trh v řadě z těchto zemí. Pravdou ale také je, že státy mu pomáhají v tom, aby lépe fungoval. Případně nastavují takové regulace, aby si obchodní řetězce nemohly dělat, co se jim zachce. V Česku už se úplně utrhly ze řetězu.

Dalším faktorem je ale dlouho diskutované snížení daně z přidané hodnoty. V sousedním Polsku už platí rok a bude platit i nadále. Také to je důvod, proč jsou tam nákupy tak levné. Zatímco zde na potraviny platíme přirážku v podobě 15% DPH, v Polsku je to aktuálně čistá nula.

Foto: Shutterstock

Naděje zhasly

V minulých měsících se z pozic ministerstva zemědělství začaly objevovat hlasy, že i Češi by si snížení DPH zasloužili. Přeci jen, potraviny zdražily skutečně výrazně a řada lidí na ně už jednoduše nemá peníze. Stát navíc díky tomu vybírá stále více.

Teď jsme se ale dozvěděli naprostý opak. Stát nemá v úmyslu snížit DPH, ba právě naopak. Chce vzít některé služby a produkty ze snížené sazby a dát je do té vyšší. V důsledku toho se dané zboží prodraží. Půjde například o noviny a časopisy nebo třeba kadeřnické služby.

Jakoby nám zodpovědní lidé říkali, že na nás kašlou ať si klidně dál jezdíme do Polska, kde nás obslouží lépe.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Antiexekutor
Antiexekutor
1 rok

Na kupovat potraviny do Polska se vyplatí jen lidem co žijí u polských hranic. Já tedy žiju v Praze velký zdražení sem nepocítil a to nejsem žádný fialoví hnus a volič feťáku od Pirátů včetně nastavkund@ Pekaroví Adamovský TOP 09. 😂😂😂😂

Templar
Templar
1 rok
Reply to  Antiexekutor

Tady někomu utekla pravidla českého pravopisu 🙁

Pavlos
Pavlos
1 rok

DOKUD SE LIDÉ NEPROBEROU TAK S NAMI BUDOU ORAT A SMAT SE NAM (viz Pekarova , premiér a celá jejich parta).